Periodontitis – uzrok, simptomi, liječenje

Periodontitis - uzrok, simptomi, liječenje

Periodontitis uzroci

Periodontitis se još naziva parodontoza, a predstavlja upalu desni koja uništava mekano tkivo oko zubi i kosti koje podupiru zube. Ova bolest ako se ne liječi i ne sprečava može uzrokovati gubitak zubi, no i mnogo opasnija bolesna stanja poput srčanog udara, moždani udar, te ostale zdravstvene probleme.

Periodontitis je bolest koja se može spriječiti pravilnom dentalnom higijenom, redovitim pranjem zuba i korištenjem zubnog konca. Velika je pomoć i stručno čišćenje zuba kod spedijalista stomatologa koji će profesionalnim čišćenjem zuba spriječiti pojavu ove bolesti.

Uzrok ove bolesti kod koje se gingivitis širi na potporno tkivo zuba, nakupljanje plaka i kamenca između zubi i desni. Stvaraju se džepovi koji se postupno spuštaju između korijena zuba i kosti u kojoj korijen zuba leži. Plak ulazi u te džepove te bez prisutnosti kisika bakterije se razmnožavaju i uništavaju tkivo, te na taj način olabavljuje korijen zuba i kod neliječenja zub može ispasti. Brzina razvoja bolesti ovisi od osobe do osobe, no kod nekih se osoba ova bolest može brzo razbuktati naročito kod osoba koje boluju od dijabetesa, HIV-a, Crohnove bolesti, Downovog sindroma, te kod manjka bijelih krvnih stanica.

Periodontitis simptomi

Simptomi koji upućuju na pojavu bolesti periodontitis su natečene desni koje su svjetlo crvene ili čak ljubičaste boje. Desni će se kod pojave ove bolesti povući od zubi jer će se stvarati prostor između desni i zubi, pa će zubi izgledati veći nego što stvarno jesu. U prostori između desni i zubi nakupljat će se plak u kojem će se razvijati bakterije i razorno djelovati na tkivo.

Periodontitis može izazvati pojavu gnoja koji će izlaziti iz džepova između desni i zubi, neugodan zadah i loš okus u ustima. Ujedno ćete primijetiti da način na koji žvačete hranu nije isti kao prije jer će se i zubi pomaknuti pa zagriz neće biti isti uslijed djelovanja ove bolesti.

U ustima i inače postoje bakterije, a uz nepravilnu higijenu usne šupljine, hrana i šećeri će pogodovati razvoju bakterija koje će se nastaniti u zubnom kamencu te kućnom higijenom nećete moći ukloniti plak i bakterije već će vam biti potrebna stručna pomoć stomatologa.

Periodontitis liječenje

Gingivitis je blaži oblik bolesti nego periodontitis, no znak je da morate posvetiti posebnu pažnju svojim desnima i zubima kako ne bi došlo do težih oblika bolesti. Vrijeme je faktor koji kod ove bolesti ne radi vama u korist ukoliko ne tražite pomoć stomatologa. U nekim slučajevima neće biti dovoljna kućna higijena, već ćete trebati pomoć stručnjaka koji će otkloniti kamenac a time i bakterije koje su se nataložile u kamencu i koje razorno djeluju na kosti čeljusti gdje je smješten korijen zuba.

Periodontitis se liječi ovisno o intenzitetu bolesti, cilj je očistiti džepove u kojima se nakupila nečistoća i bakterije kako bi se spriječilo daljnje razaranje tkiva i kostiju. Liječnik će vam dati upute kako nakon njegove intervencije održavati daljnju njegu kako biste spriječili ponavljanje bolesti.

Međutim kod težih oblika bolesti bit će potrebni stomatološki zahvati kao što su flap operacija kod koje se rade sitni rezovi u desnima, a moguća je i transplantacija mekog tkiva i vođena regenracija tkiva uz pomoć posebnih tkanina koje se ugrađuju između kosti i zuba te na taj način se omogućava kosti da se regenerira i ponovo izraste.


Tagovi: