Pijetao ili pjetao?

Pijetao ili pjetao?

Ovo je pitanje koje često muči govornike hrvatskog jezika. Kako bi se pravilno napisala riječ koja označava mušku kokoš? U hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pijetao, pijetla, pijetlu, pijetlovi, pijetlovima.No, zašto je ovo pitanje uopće dvojbeno? Razlog tome leži u glasovnim skupinama /ije/ i /je/. Mnogi govornici imaju problema s pisanjem ovih skupina, a pravila nisu uvijek jednostavna.

U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se glasovna skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak. Primjeri riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Primjeri riječi koje se pišu s /je/ su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Međutim, postoje i iznimke.

Tako je, na primjer, riječ rječnik iznimka jer se izgovara dugim slogom, ali se piše s glasovnom skupinom /je/. Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/. Primjeri takvih riječi su bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi.

Tako je kod primjera slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Vratimo se na početno pitanje - pijetao ili pjetao? Imenica muškog roda dolazi od praslavenske riječi pětьlъ. U hrvatskom standardnom jeziku naglašena je dugouzlaznim naglaskom (izgovara se dugo) i pravilno se piše pijetao, pijetla, pijetlom, pijetlovima, pijetlov.Dakle, ako se pitate kako se pravilno piše riječ koja označava mušku kokoš, odgovor je pijetao. Iako je pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ ponekad izazovno, pravila postoje i važno ih je poštivati kako bi se pravilno pisao hrvatski jezik.