Pljesak ili plijesak?

Pljesak ili plijesak?

Pljesak ili plijesak - ova dvojba u pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ je česta u hrvatskom jeziku. Dok neki govornici imaju lakoću u pisanju ovakvih riječi, drugima to predstavlja veliku poteškoću. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se glasovna skupina /je/ piše ako je izgovor sloga kratak.

Međutim, postoje i iznimke, poput riječi 'rječnik', koja se pravilno piše s /je/, iako se izgovara dugim slogom.Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/, poput riječi 'bljesak', 'cvjetnjak', 'smješko' ili 'snježni'. Postoje i iznimni primjeri, poput blagdana Tijelova, koji se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.Kod nekih primjera razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Primjerice, kod riječi 'slijedeći' (glagolski prilog, glagol slijediti) i 'sljedeći' (pridjev u značenju koji je na redu).U hrvatskom standardnom jeziku, pravilno se piše imenica muškog roda pljesak, pljeska, pljesku, pljeskom...

Pravilno se piše i glagol pljeskati. Ova riječ označava udaranje dlanom o dlan čime se pokazuje znak odobravanja. Naglašena je dugosilaznim naglaskom.Primjeri upotrebe riječi 'pljesak' u rečenicama su: "Nakon izvedbe dobili su ogroman pljesak vesele publike.", "Razrednica je zamolila za pljesak za svoje učenike.", "Dobili smo pljesak i ovacije na kraju izvedbe.", "Publika ih je počastila dugim i glasnim pljeskom."Ukratko, dvojbe u pisanju između glasova /ije/ i /je/ su česte u hrvatskom jeziku.

Međutim, pravilno se piše imenica muškog roda pljesak, pljeska, pljesku, pljeskom... i glagol pljeskati. Važno je poznavati pravila pisanja i razlikovati iznimke koje mogu utjecati na značenje riječi.