Što je pneumokonioza – uzrok, simptomi, liječenje

Što je pneumokonioza - uzrok, simptomi, liječenje

Pneumokonioza - uzrok

Pneumokonioza je skupina plućnih bolesti koje se javljaju kao rezultat dugotrajne izloženosti određenim vrstama prašine ili čestica. Ta stanja uzrokuju upalu i oštećenje plućnog tkiva, što može dovesti do razvoja fibroze pluća i respiratorne insuficijencije. Najčešći uzrok pneumokonioze je udisanje čestica mineralne prašine, kao što su silicijev dioksid, ugljeni prah, azbest i druge čestice. Različite pneumokonioze dobivaju nazive prema uzročnoj čestici, na primjer, silikoza koja je uzrokovana izlaganjem silicijskom dioksidu, antrakosilikoza koja je uzrokovana kombinacijom ugljenog praha i silicijskog dioksida ili asbestoza koja je uzrokovana azbestom. Izloženost ovim česticama najčešće se događa na radnom mjestu, kao što su rudarske, građevinske, ili industrijske postrojenja gdje se proizvodi, obrađuje ili koristi takva prašina. Udisanje tih čestica može dovesti do taloženja u plućima, što pokreće upalni odgovor tijela. Kronična izloženost ovim česticama može rezultirati progresivnim oštećenjem plućnog tkiva te se može razviti pneumokonioza. Kako prepoznati ovo stanje i na koji način se liječi saznajte u nastavku članka.

Pneumokonioza - simptomi

Pneumokonioza se može prepooznati po svojim karakterističnim simptomima. Simptomi se mogu razlikovati ovisno o vrsti čestica prašine, trajanju izloženosti i individualnim faktorima. Međutim najčešći simptomi su kronični kašalj koji može biti suh ili praćen iskašljavanjem sluzi, osjećaj nedostatka zraka ili poteškoće pri disanju, osobito tijekom fizičke aktivnosti, pojava zviždanja ili piskanja zvuka prilikom disanja, bol ili nelagoda u prsima, osobito prilikom dubokog disanja ili kašljanja, osjećaj opće slabosti i umora koji može biti posljedica smanjenja plućne funkcije, gubitak apetita i gubitak tjelesne težine, te osjećaj umora i slabosti. U naprednijim stadijima pneumokonioze, mogu se razviti ozbiljniji simptomi kao što su plavičasta boja kože i usana, oticanje ekstremiteta, zadebljanje vrhova prstiju i zatajenje srca. Simptomi pneumokonioze mogu se postupno razvijati tijekom dugog razdoblja, često godinama ili desetljećima nakon izloženosti česticama prašine. Ukoliko imate simptome koji mogu upućivati na pneumokonioza, važno je posjetiti svojeg liječnika kako bi Vam napravio pregled i dao dijagnozu.

Pneumokonioza - liječenje

Pneumokonioza je neizlječiva bolest, no mogu se smanjiti simptomi i dovesti ih pod kontrolu. Pneumokonioza se liječi na način kako bi se smanjili i ublažili simptomi, održala plućna funkcija i sprječile daljnje moguće komplikacija. Prvi korak u liječenju pneumokonioze je izbjegavanje daljnje izloženosti česticama prašine koje su uzrokovale bolest. Ovo je ključno za zaustavljanje daljnjeg oštećenja pluća. Simptomi kao što su kašalj, dispneja i piskanje u prsima mogu se ublažiti primjenom lijekova kao što su bronhodilatatori, kortikosteroidi i ekspektoranse koji pomažu u olakšavanju simptoma i poboljšanju kvalitete života. Fizioterapija i vježbe disanja mogu biti korisne u jačanju plućne funkcije, poboljšanju disanja i smanjenju simptoma. Fizioterapeut može pružiti vježbe i tehnike disanja koje će pomoći u održavanju plućne funkcije. Ako se razviju komplikacije poput plućne fibroze ili zatajenja srca, biti će potrebno dodatno liječenje koje je usmjereno na njihovo upravljanje, a to može uključivati primjenu kisika, terapiju za smanjenje upale ilineki drugi tretmani prilagođeni prema situaciji.


Tagovi: