Podšišati ili potšišati?

Podšišati ili potšišati?

Ovo je pitanje koje se često postavlja u hrvatskom jeziku. Radi se o glagolu koji nastaje od prijedloga pod i glagola šišati. Međutim, postoji li glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti ili ne?Jednačenje suglasnika po zvučnosti je glasovna promjena koja se događa kada se jedan pored drugog nađu dva suglasnika različita po zvučnosti.

U tom slučaju, prvi suglasnik se zamjenjuje svojim (zvučnim ili bezvučnim) parnjakom. Međutim, postoje i iznimke u kojima se ne provodi jednačenje suglasnika po zvučnosti, kao što su neke strane riječi ili neki specifični slučajevi.Kada je riječ o glagolu podšišati, ne provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti, iako se zvučni glas d nađe ispred bezvučnog glasa š. Pravilo kaže da kad se glas d nađe ispred c, č, ć, š, s, ne prelazi u svoj bezvučni parnjak t.

Stoga je pravilno pisati glagol podšišati, podšišao, podšišala, podšišan, podšišamo...Primjeri upotrebe glagola podšišati su raznoliki. Možete reći da vas je frizer podšišao ili da ste sami sebi podšišali vrhove kose. Možda vam je netko pomogao podšišati travu u vrtu ili ste zamolili frizera da vam malo podšiša šiške.

Moguće je i da ste htjeli samo malo podšišati kosu, ali je frizerka otkinula deset centimetara.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše glagol podšišati, bez glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti. Stoga, nema potrebe za pitanjem da li se piše podšišati ili potšišati. Sada kada znate pravilo, možete bez problema koristiti ovaj glagol u različitim situacijama.