Što je poliurija

Što je poliurija

Poliurija nije bolest nego simptom

Učestalo mokrenje je samo po sebi neugodno, ali poliuriju ne treba svrstavati u tu kategoriju iako je može uključivati, jer kod poliurije se radi o izmokravanju većih količina urina (više od tri litre u 24 sata). Poliurija nije bolest nego simptom neke druge bolesti, poremećaja ili nekih lijekova (diuretici). Glavni uzroci poliurije je uzimanje previše tekućina (polidipsija), uzimanje lijekova za izmokravanje (diuretici), bolest i oštećenje bubrega i smanjena mogućnost koncentracije urina, dijabetes i pojačan osjećaj žeđi.

Poliurija se uvijek liječi prema uzroku, ali kod oštećenih bubrega bolesniku se ne smije zabranjivati pojačan unos tekućina jer on kompenzira nastala oštećenja u bubrezima. Ako je uzrok dijabetes melitus liječenje se provodi inzulinom i drugim mjerama koje snižavaju glikemiju, glikozuriju i pojačan osjećaj žeđi, jer poliuriju obično prati pojačana žeđ (polidipsija). Kod dijabetesa insipidus (oštećenje hipotalamusa) primjenjuju se antidiuretski hormoni. Među bubrežnim uzrocima poliurije se često navode i policistični bubrezi, druga bubrežna oštećenja i opća bubrežna insuficijencija.

Primarna i sekundarna poliurija

Da bi se lakše došlo do pravih uzroka i adekvatnog liječenja posebno se razmatraju primarna i sekundarna poliurija. U uzroke primarne poliurije se ubrajaju kronično zatajenje bubrega, dijabetes, liječenje diureticima i hranjenjem bolesnika na sondu, unosom hrane i hranjivih pripravaka direktno u želudac ili tanko crijevo. Ponekada je uzrok slaba resorpcija vode iz bubrežne cijevi zbog nedovoljnog lučenja antidiuretičkog hormona koji u bubrezima potiče resorpciju vode (centralni dijabetes insipidus, i nefrogeni dijabetes insipidus).

Sekundarna poliurija je povezana sa povećanim unosom tekućina (primarna polidipsija), sa slabom resorpcijom vode (abnormalnost bubrežne cijevi) i osmotskom diurezom koja nastaje zbog povećane filtracije krvi u bubrezima, pa i povećanom količinom urina. Primarna polidipsija kao uzrok sekundarne poliurije može biti i psihogena polidipsija koja se javlja kod nekih psihičkih poremećaja, a dipsogeni dijabetes insipidus je povezan sa otežanom kontrolom žeđi, što se također susreće kod sekundarne poliurije. U ovu skupinu spadaju i pojave noćne poliurije koja se baš zato često brka sa učestalim mokrenjem.

Poliurija se liječi nakon potpune anamneze

Obzirom na to da je pojačano mokrenje samo simptom možda nečeg puno ozbiljnijeg, ovaj problem se prvo temeljito istraži fizikalnim pregledom, vaganjem, skupljanjem urina 24 sata, laboratorijskim pretragama. Uzimaju se podaci o postojećim bolestima i lijekovima koje pacijent uzima, a po potrebi i povijest obiteljskih bolesti. Poliurija se liječi nakon potpune anamneze i svih prikupljenih nalaza. Liječenje lijekovima, naročito kod dijabetesa. Nefrolog će propisati lijekove i tretmane za bubrežne tegobe ovisno o tome kakve su.

U slučaju cerebralnih poremećaja, poliurija se liječi po preporukama neurologa, a ako su među uzrocima psihološki poremećaji bit će potrebno i psihijatrijsko praćenje. Liječenje uvijek kreće od liječenja osnovne bolesti koja je i dovela do poliurije. Dijabetes treba staviti pod kontrolu, ako su bubrezi uzrok, treba zaustaviti njihovo propadanje. Laboratorijske pretrage utvrđuju i gubitak elektrolita, ali ako se rade testovi uskraćivanjem prevelikih količina vode, moraju se raditi vrlo oprezno dok ne znate u kakvom su stanju bubrezi.


Tagovi: