Pomješati ili pomiješati?

Pomješati ili pomiješati?

Pitanje kako se piše glasovna skupina /ije/ ili /je/ u hrvatskom jeziku često muči mnoge govornike. Iako postoje pravila koja bi trebala olakšati pisanje, postoje i brojne iznimke koje dodatno kompliciraju stvar. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, piše se /ije/, dok se ako je izgovor sloga kratak, piše se /je/.

Primjeri riječi koje se pišu s /ije/ su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. Primjeri riječi koje se pišu s /je/ su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Međutim, postoje i brojne iznimke. Primjerice, riječ "rječnik" se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s /je/.

Kod nekih riječi, poput bljeska, cvjetnjaka, smješka i snježnog, govori se i dugim i kratkim slogom, ali se pisanje uvijek piše s /je/. Postoje i iznimni primjeri poput blagdana Tijelova, koji se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/.Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Na primjer, "slijedeći" je glagolski prilog, dok je "sljedeći" pridjev u značenju koji je na redu.Kada je riječ o glagolu "pomiješati", u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše s dugim slogom /ije/.

Glagolski pridjev trpni oblik se piše s /je/ - "pomiješan". Primjeri primjene ovog glagola u rečenicama su "pomiješao je sve sastojke i stavio ih u pekač", "pomiješati sve zajedno i izliti u lonac, recept se činio jednostavan", "pomiješali su testove i rezultati su bili zbunjujući", "pomiješamo sve skupa i ostavimo trideset minuta" i "pomiješali su kruške i jabuke".U zaključku, iako postoji nekoliko pravila koja bi trebala olakšati pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku, postoje i brojne iznimke koje dodatno kompliciraju stvar. Važno je uvijek provjeriti pravopisnu normu za svaku riječ, kako bi se izbjegle pogreške u pisanju.