Pomoćni ili pomočni?

Pomoćni ili pomočni?

Pisanje riječi s glasovima /č/ i /ć/ predstavlja čest problem u hrvatskom jeziku. Mnogi govornici imaju teškoće u razlikovanju ovih glasova, što dovodi do pogrešnog pisanja riječi. Primjerice, umjesto riječi "kuća" često se piše "kuča", a umjesto "priča" piše se "prića".

Slična dvojba javlja se i kod riječi "pomoćni" ili "pomočni"."Pomoćni" je pridjev koji označava nešto što pomaže u određenim situacijama. Naglašen je kratkouzlaznim naglaskom. U hrvatskom standardnom jeziku pravilno je pisati pomoćni, pomoćnog, pomoćnom, pomoćne… Imenica se također piše s ć: pomoć, pomoćnik, pomoćnica.

Glagol se piše pomoći, pomoći ću, pomoći ćeš, pomoći će, pomoći ćemo…Međutim, postoje govornici koji imaju poteškoće u razlikovanju glasova /č/ i /ć/, pa često pišu riječ "pomočni". To je pogrešno pisanje, jer je pravilno pisati "pomoćni". Razlika između ova dva glasa je u tome što se glas /č/ izgovara s jezikom bliže zubima, dok se glas /ć/ izgovara s jezikom bliže nepcu.Važno je naglasiti da postoje regije u kojima je teško usvojiti razlikovanje ovih glasova zbog lokalnih govora u kojima se ne razlikuju.

Međutim, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše "pomoćni", a ne "pomočni".Primjeri rečenica u kojima se koristi riječ "pomoćni" su: "Možemo li igrati barem na pomoćnom terenu?", "Za nenajavljene goste imamo spreman pomoćni ležaj.", "On je bio samo pomoćni trener, a ponašao se kao da je kralj svijeta.", "Što se tiče pomoćnog biskupa, nije imao baš najbolje mišljenje o njemu.", "Hoćeš li leći sa mnom na pomoćni ležaj?" ili "I da, on je mislio da nas četvero spavamo na jednom jedinom pomoćnom ležaju."Ukratko, pravilno se piše "pomoćni", a ne "pomočni". Važno je razlikovati glasove /č/ i /ć/, jer pogrešno pisanje može dovesti do nerazumijevanja i pogrešnog tumačenja teksta. Potrebno je usvojiti pravilno pisanje riječi kako bi se izbjegle ovakve pogreške.