Praluent – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Praluent - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Što je Praluent i za što se koristi?

Praluent će se koristiti za snižavanje povišene masnoće u krvi. Primjenjuje se kod osoba koje pate od hiperkolesterolemije (visoka razina kolesterola u krvi bez specifičnog ili utvrđenog uzroka, najčešće je genetski povezano) i kod osoba koje pate od miješane dislipidemije (abnormalne razine raznih masnoća u krvi). Navedeni lijek se također može koristiti i za smanjivanje rizika od srčanih problema, kao i moždanog udara kod bolesnika koji pate od ateroskleroznih kardiovaskularnih bolesti (srčani i moždani udar, problemi s cirkulacijskim sustavom koji su uzrokovani radi nakupljanja previše masnoća u arterijama).

Može se koristiti kao samostalna terapija, ili kao dodatna terapija uz kombinaciju sa statinom i drugim lijekovima za povišenu masnoću u krvi. Kod pojedinih bolesnika (bolesnika s prekomjernom težinom) preporučuje se promjena prehrane i redovita tjelovježba. Kako djeluje Praluent? Djelatna tvar navedenog lijeka je alirokumab - vrsta bjelančevine koja može prepoznati i na sebe vezivati enzim koji se veže na same receptore kolesterola.

Praluent primjena i mjere opreza

Prije početka same terapije, liječnik mora isključiti druge uzroke povišenog kolesterola i abnormalnih koncentracija masnoće koja se nalaz u krvi. Lijek se izdaje isključivo na recept, prema potrebi. Praluent dolazi u obliku otopine za injekciju, u napunjenoj štrcaljki ili brizgalici od 75,150 ili 300 mg. Injekcija će se zaprimiti ispod kože abdomena, bedra ili nadlaktice. Uobičajena doza najčešće iznosi 75 mg, svaki drugi tjedan. Bolesnici koji imaju povišenu masnoću primjenjivat će 150 mg svaki drugi tjedan, ili 300 mg svaki četvrti tjedan.

Doza se propisuje individualno, prema razini masnoće u krvi i prema odgovoru na terapiju. Ako se željeno djelovanje ne postigne unutar četiri do osam tjedana, tada liječnik može povećati ili u potpunosti promijeniti terapiju. Bolesnici mogu sami injicirati lijek, no preporučuje se da davanje lijeka odrađuju zdravstveni radnici. Liječnik ili zdravstveni djelatnik dužan vas je upoznati s djelovanjem lijeka. Praluent posebna doziranja primjenjuju se: Kod osoba koje imaju alergijske reakcije, kod osoba koje imaju oštećenje bubrega ili jetre.

Praluent iskustva i liječenje

Osobe koje su liječene Praluent lijekom navode kako se osjećaju bolje, te kako su nestali simptomi povišene masnoće u krvi: bolovi u prsima, vrtoglavica, malaksalost, povećano znojenje, povraćanje i mučnina, nesvjestica, zbunjenost i zamagljen vid. Veliku promjenu primjećuju i bolesnici s aterosklerozom. Važno je navesti kako se iskustva mogu razlikovati, osobito ako osoba ima dodatne zdravstvene probleme. Koji su rizici povezani s korištenjem navedenog lijeka?

Najčešće nuspojave obuhvaćaju: Reakcija na mjestu uboda igle - bol i crvenilo, začepljen nos i suho grlo, svrbež. Kako bi se izbjegle nuspojave, poželjno je da se injekcija svaki puta primjeni na drugom mjestu. Važno je naglasiti da se injekcija ne smije davati na područje kože koje je zahvaćeno s kožnim oboljenjem, na područje gdje se nalazi ožiljak. Lijek se izdaje na potrebu, uz pomoć recepta. Cijena otopine za injekciju, brizgaljka napunjena 2 x 1 ml (75 mg) iznosi 399,82 €.

Kako se čuva Praluent? Navedeni lijek će se čuvati u hladnjaku na temperaturi od 2 do 8 stupnjeva, bez smrzavanja. Štrcaljku je potrebno čuvati u vanjskom pakiranju kako ne bi došla u doticaj sa svjetlosti. Napunjene štrcaljke mogu se čuvati u hladnjaku do 30 dana, samo ako su zaštićene od svjetlosti. Lijek se neće koristiti ako je promijenio boju, ako je mutan ili ako u njemu plutaju čestice. Preostali lijek se mora baciti sukladno prema uputama ljekarnika ili liječnika.


Tagovi: