Precijeniti ili precjeniti?

Precijeniti ili precjeniti?

U hrvatskom jeziku postoje mnoge glasovne skupine koje govornicima predstavljaju poteškoću prilikom pisanja. Jedna od takvih skupina je /ije/ i /je/. Pravilo je da se glasovna skupina /ije/ piše kod dugih slogova, dok se /je/ piše kod kratkih slogova.

Međutim, postoje i iznimke, poput riječi "rječnik" koja se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/.Kod nekih riječi, razlika u slogu čak znači i razliku u značenju riječi. Primjerice, "slijedeći" je glagolski prilog od glagola "slijediti", dok je "sljedeći" pridjev u značenju koji je na redu.

Jedna od riječi koja izaziva dvojbe u pogledu pisanja je glagol "precijeniti". To je svršeni glagol koji se tvori od prefiksa "pre-" i glagola "cijeniti". Znači odrediti nečemu veću cijenu ili imati o nekome suviše dobro mišljenje.

Pravilno se piše "precijeniti", a od njega se tvore oblici kao što su "precijenim", "precijeniš", "precijeni", "precijenimo" i slično.Primjeri u kojima se koristi ovaj glagol su: "precijenio je svoje mogućnosti i otišao na prekooceansko putovanje", "političari su precijenili svoju vrijednost", "nemoj se nikad precijeniti, ali se pogotovo nemoj podcijeniti", "podcijenio si moju sposobnost da odmah prepoznam kad netko mulja i laže", "precijenio je svoju ljepotu i šarm pa je mislio da može imati svaku ženu koju sretne", "precijeniti sebe jedna je od zamki u koju se lako može upasti".Ukratko, pravilno se piše "precijeniti", a kod nekih riječi razlika u slogu može značiti i razliku u značenju riječi. Važno je poznavati pravila pisanja glasovnih skupina kako bi se izbjegle pogreške u pisanju.