Predškolac ili pretškolac?

Predškolac ili pretškolac?

Ovo je pitanje koje često postavljamo kada želimo napisati riječ koja se odnosi na dijete koje pohađa predškolski odgoj. No, kako se pravilno piše ova riječ?Prvo moramo razumjeti što je glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Ova promjena se događa kada se dva suglasnika nađu jedan pored drugog, a različiti su po zvučnosti.

U tom slučaju, prvi suglasnik se zamjenjuje svojim zvučnim ili bezvučnim parnjakom. Međutim, postoje i iznimke kada se ova promjena ne provodi, kao što je slučaj s nekim stranim riječima.Kada se radi o riječi predškolac, zvučni glas d nalazi se ispred bezvučnog glasa š. Budući da se radi o iznimci od glasovne promjene jednačenja suglasnika po zvučnosti, ni jedan glas se ne mijenja.

Dakle, pravilno je pisati predškolac, predškolca, predškolci, predškolski, predškola i sl.Predškolski odgoj je važan dio djetetova razvoja i dobra je uvertira za osnovnu školu. Predškolci su pažljivo slušali svoju tetu i hodali su za njom po rivi. U predškolskom programu djeca uče osnovne pojmove i razvijaju svoje motoričke i kognitivne sposobnosti.

Predškolci su jako radoznali i vole istraživati svijet oko sebe. Stoga, predškolac je važna riječ koja se odnosi na dijete koje se nalazi u fazi pripreme za osnovnu školu.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda predškolac, predškolca, predškolci, predškolcem, predškolcima… Pravilno se piše pridjev predškolski, predškolska, predškolsko, predškolskih, predškolskoj… Odnosno, u tvorbi imenice predškolac ne provodi se glasovna promjena jednačenja suglasnika po zvučnosti. Stoga, kada želite napisati riječ koja se odnosi na dijete koje pohađa predškolski odgoj, pravilno je napisati predškolac.