Procijep ili procjep?

Procijep ili procjep?

Pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/ često stvara poteškoće hrvatskim govornicima. Općenito se pravilo kaže da se /ije/ piše kada je izgovor sloga dug, a /je/ kada je izgovor sloga kratak.

Međutim, postoje iznimke, poput riječi "rječnik", koja se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/, unatoč dugom izgovoru. Kod nekih riječi, poput "bljesak" ili "snježni", izgovara se i dug i kratak slog, ali se pisanje vrši s glasovnom skupinom /je/.Postoje i iznimni primjeri, poput blagdana Tijelova, koji se piše s dugim slogom /ije/ iz tradicijskih razloga.

U nekim slučajevima, razlika u slogu /ije/ ili /je/ može značiti razliku u značenju riječi, kao što je slučaj s "slijedeći" (glagolski prilog) i "sljedeći" (pridjev u značenju koji je na redu).Imenica "procijep", koja označava prosječeno mjesto uzduž čega, naglašena je dugouzlaznim naglaskom.

Iako se ponegdje dopušta pisanje obaju varijanti, preporuka je ipak pisati "procijep", a ne "procjep". Hrvatski pravopis dopušta samo varijantu "procijep", dok školski pravopis dopušta obje varijante.Primjeri upotrebe riječi "procijep" u rečenicama su: "Nakon potresa u Turskoj otvorio se ogroman procijep u Zemljinoj kori", "Torta je izgledala prekrasno dok se u jednom trenutku nije pojavio procijep na sredini", i "Vozili smo automobilom preko procijepa u zemlji". U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše imenica muškog roda "procijep", a ne "procjep".