Puni vez kako se radi

Puni vez kako se radi

Ručni rad puni vez

Ručni rad koncem ili vunom stoljećima, tisućljećima je prisutan kao ukras na tkanini ili drugim predmetima poput stoljnjaka, jastučnica, marama, igračkama i svemu što mašta može smisliti. U ručni rad se ubraja vezenje, pletenje, tkanje, kukičanje, izrade makramea i izrade tapiserija. Svaka od ovih vještima ima svoje specifičnosti i način izrade koji se prenosio s generacija na nove generacije.

Puni vez je jedan od načina vezenja koji je specifičan te se kao i kod drugih vezova koriste ručna igla, konac i tkanina. Vezovi se dijele na dvije osnovne vrste za izradu osnovnih krojačkih bodova, te za izradu ukrasnih bodova. Osnovni krojački bodovi se koriste kod izrada šavova i ručne obrade tkanine na njenim rubovima, dok se ukrasni bodovi koriste za ukrase tekstilnih predmeta određenim modelima, slikama, šarama i slično.

Puni vez uz lančanac i lozicu se klasificiraju kao vez po pismu, a razlikuje se i vez brojenjem odnosno križićima. Možda kada gledate sa strane vezenje izgleda jednostavno, no pokušajte sami napraviti vez pa ćete vrlo brzo shvatiti da je potrebno puno vještine i strpljenje za ovu aktivnost.

Kako se radi puni vez

Prvo da biste krenuli s ovom vještinom trebat će vam pribor, tkanina, ručna igla, konac, naprstak, krojačke škare i jako puno strpljenja. Tokom vezenja unosi se puno tradicije, mašte, volje jer svakim ubodom kreiramo neki motiv a način kojim radimo određuje vrstu veza koji radimo.

Puni vezovi se najviše koriste kada se rade određeni motivi i uzorci za veće plohe u određenoj boji ili kombinaciji više boja. Na tkanini se prethodno naslika ili nacrta motiv koji se punim vezom želi prikazati. Puni vezovi se slažu na način da se niže dugi ubodi jedan pored drugog kreirajući iscrtani motiv.

Puni vez ima svoje tri vrste ovisno o tome kako se niti ubadaju, pa razlikujemo ravni, kratko dugi i kosi vez. Kod ravnog punog veza se izvezene niti slažu jedna do druge i tako tvoreći izvezenu površinu. Kombinacijom kratko dugog punog veza se jedan dio sloja veže kratkim vezom dok se donji ili gorni dio izvezuje na malo dulji vez. Kosi vez govori sam za sebe da se vezivanje niti izvezuje ukoso prateći motiv ili skicu koja je na tkanini iscrtana. Bez obzira na koju vrstu punog veza se odlučite puni vez može vam stvoriti sliku ili motiv na tkanini koji će predstavljati ukras.

Gdje se primjenjuje puni vez

Puni vez se može primjenjivati za bilo koji motiv i u bilo koje svrhe. Vezivanje je vještina koja je našla svoju praktičnu, ali i umjetničku primjenu. Svima su nam poznate narodne nošnje koje imaju na sebi ukrase vezovima. Ukoliko ste u prilici biti blizu neke narodne nošnje obratite pažnju kojim vezom je motiv na narodnoj nošnji izvezen. Naši su pretci rukama vezli uz pomoć igle i konca, dok se danas koriste strojevi koji izrađuju vez ovisno kakav program uključite.

No, stvaranje ručnih vezova nekim je osobama to razonoda i aktivnost za opuštanje jer kada to rade ne misle na ništa drugo i tako se odmaraju koncentrirajući se samo na poteze koje rade iglom i koncem. Ujedno mogu stvarati i umjetinčke vezove koji se mogu prodavati i vrlo su cijenjeni jer se radi o ručnom radu koji je danas sve rijeđe moguće pronaći pa zato i ima vrijednost.

Puni vez se obično koristi za kreiranje određenih slika jer se njime može jasno ucrtati koncem motiv s jasnim rubovima, te doista možete ovim vezom napraviti zanimljive motive i slike na tkaninama.


Tagovi: