Što je resekcija
Što je resekcija
Pojam resekcija u medicini označava kirurški zahvat kojim se organ djelomično ili potpuno odstranjuje iz tijela. Također se odnosi na resekciju korijena zuba. S obzirom da se ovaj zahvat uglavnom izvodi kod operacija probavnog trakta iu području detaljne kirurgije, važno je znati njegovo značenje i moguće komplikacije. Ozljeda zuba, osim što utječe na njegovu osnovnu funkciju, donosi i estetski problem. Apikotomija, također poznata kao resekcija korijena, odnosi se na postupak koji se izvodi na vrhu korijena zuba i ima za cilj uklanjanje lezija koje se javljaju na tom području. U stomatologiji se ova metoda koristi kod upaljenog korijena zuba, kada se javlja bol ili drugi simptomi vezani uz korijen zuba. Vjerojatnost uspjeha uvelike ovisi o mjestu i veličini upale. Svrha resekcije vrha korijena je eliminirati slabe točke tradicionalnog liječenja korijenskog kanala i zaštititi korijenski kanal od bakterija. Kako bi se ublažila bol nakon zahvata potrebno je uzimati lijekove protiv bolova prema uputama liječnika.
Resekcija tumora
Nastanak tumora u probavnom traktu, odnosno u debelom crijevu, rektumu, želucu, jednjaku i drugim organima u tijelu, zahtijeva pravilan izbor liječenja. Planiranje kirurškog zahvata ovisi o karakteristikama lezije, odnosno položaju, vrsti i veličini. Kirurški onkolog ima temeljnu ulogu u liječenju i borbi protiv remisije bolesti. U slučaju manjih lezija, kirurški zahvat može se sastojati od jednostavnog uklanjanja lezije. U slučaju već dijagnosticiranih malignih lezija, potrebno je proširiti rubove resekcije izvan vidljivih granica lezije, vodeći se njezinim karakteristikama. Ova vrsta kirurške resekcije tumora sprječava ostanak stanica raka. Prije potpune resekcije tumora, medicinski tim procjenjuje potencijalne rizike i dobrobiti prije izvođenja kirurškog zahvata. Razlikujemo nekoliko vrsta kirurške resekcije. To su: intralezijska resekcija kada tumor nije potpuno uklonjen; rubna resekcija, uklanjanje tumora s određenom količinom okolnog tkiva; izvođenje resekcije, što uključuje uklanjanje tumora s normalnim tkivom, bez potpunog uklanjanja kosti ili mišićne skupine; izvođenje radikalne resekcije, što podrazumijeva odstranjivanje cijelog dijela mekog tkiva ili kosti.
Koliko je učinkovita resekcija tumora
Je li resekcija tumora učinkovita? Treba imati na umu da onkolog ima dokazano iskustvo i znanje o očekivanim obrascima evolucije najrazličitijih vrsta tumora. Zato je ključno da između pacijenta i odabranog specijaliste postoji odnos povjerenja. Daljnje liječenje definirano je postavljenom dijagnozom, pretragama i vrstom tumora. Kao što je poznato, ova intervencija ima ulogu u smanjenju recidiva tumora. Resekcija tumora često je glavna opcija u borbi protiv raka. U drugim situacijama ova se intervencija kombinira s kemoterapijom ili radioterapijom. Bez obzira na slučaj, najvažnije je da prvi korak bude zakazivanje pregleda kod liječnika specijaliste. Dobivenom dijagnozom utvrđuje se vrsta karcinoma, te procjenjuju najbolje metode i načini liječenja u borbi protiv ove opake bolesti. Što je bolje poznavanje vrste raka i pozitivnih učinaka resekcije tumora, kao i drugih oblika liječenja, veće su šanse za izlječenje bolesti. Usavršavanjem tehnike kirurške resekcije zabilježena je bolja lokalna kontrola bolesti i zadovoljavajući rezultati. Ova kombinacija pristupa donosi dobre rezultate koji smanjuju mogućnost recidiva.
Tagovi: