S koliko godina dijete može odlučiti s kim će živjeti

S koliko godina dijete može odlučiti s kim će živjeti

Dužnost suda da dopusti da dijete izrazi svoje mišljenje

Razvodi su mučni i bolni za bračni par koji se rastaje, a za djecu je to uvijek velika trauma koja iz temelja mijenja njihove živote. Prema obiteljskom zakonu, dužnost suda da dopusti da dijete izrazi svoje mišljenje je definirana člankom 360 Obiteljskog zakona koji dopušta djeci koja su navršila 14 godina da odluče s kim će živjeti. Sud mora osigurati uvjete, prostor, mjesto i vrijeme u kojem će biti saslušano djetetovo mišljenje i mora ga razmotriti.

No, kako ima vrlo različitih situacija i ne postoje dva identična razvoda, sud može saslušati i dijete mlađe od 14 godina, ako okolnosti to zahtijevaju. Djetetova izjava se procjenjuje prema dobi i zrelosti djeteta, ali je sud mora uzeti u obzir prilikom donošenja presude. Nije ni malo lako razlučiti privrženost prema jednom roditelju, djetetovu povrijeđenost i otpore prema jednom ili oba roditelja i djetetovu želju da možda poželi živjeti sa djedom ili bakom ili sa nekim drugim srodnicima.

Kako i s kime će živjeti dijete nakon razvoda odlučuju odrasli

Djeca su najranjivija skupina i tijekom brakorazvodnih parnica njih obično nitko ništa ne pita iako po zakonu imaju pravo izraziti svoje mišljenje, imaju pravo biti saslušani i imaju se pravo obratiti dječjoj pravobraniteljici ako im se to pravo ne omogući. U praksi najčešće, kako i s kime će dijete živjeti nakon razvoda odlučuju odrasli, iako se to čini s izlikom da djecu ne treba povlačiti po sudovima, no to je loša izlika i loša odluka, treba čuti dječji glas.

Zato sud može saslušati dijete i bez pozivanja na sud i bez djetetovog sudjelovanja u sudskom postupku. Djetetovo mišljenje i izjava se mogu na bilo kojem prikladnom mjestu i izvan suda koje ima osigurane uvjete za rad s djetetom, a sud određuje gdje će se razgovor s djetetom obaviti, u prostorijama suda, u posebnom prostoru službe za socijalnu skrb, u roditeljskom domu, kod udomitelja ili druge fizičke osobe koja se brine o djetetu za vrijeme trajanja sudskog procesa.

Dijete treba pripremiti za davanje izjave s kime će živjeti

Znamo da djeca imaju svoje mišljenje o svemu što ih okružuje i što im se događa koje se pomalo mijenja ili učvršćuje sa odrastanjem i sazrijevanjem. Dijete treba pripremiti za davanje izjave s kime će živjeti, što znači da dijete treba biti informirano o pravu na iznošenje svojeg mišljenja, ali mu treba objasniti da njegovo mišljenje može utjecati na ishod sudskog postupka, kao što i uključivanje drugih stručnih osoba jednako može utjecati na ishod sudskog postupka.

Dijete ima pravo na pomoć stručne osobe koja procjenjuje njegove kognitivne sposobnosti u oblikovanju izjave koju želi dati, koja u nekim iznimnim situacijama može biti data i putem video veze. Važno je da se tijekom uzimanja izjave djetetu osiguraju uvjeti u kojima će se osjećati zaštićeno i sigurno. Uzimanje djetetove izjave se ne smije pretvoriti u puko ispitivanje, ono iznosi svoje mišljenje kroz razgovor, a stručna osoba procjenjuje i neverbalni govor (govor tijela), geste, mimiku, izraz lica, igru, crtže i slično.


Tagovi: