S koliko godina se može prijaviti u starački dom
Kada je potrebno prijaviti se za starački dom?
Današnji suvremeni stil života malo kome ostavlja dovoljno vremena za obitelj ili za brigu o starijim roditeljima. Mnogi stariji građani prepoznaju navedeno, te žele olakšati sebi i svojim obiteljima. Starački dom mnogim starijim građanima zvuči kao odlična solucija, tamo se mogu družiti sa svojim vršnjacima, plesati, pjevati, ići na razne radionice i izlete. Iako navedeno dobro zvuči u teoriji, praksa je pomalo drugačija. I dok možda mislite kako je dovoljno ispuniti formular i ući u starački dom, vi se zapravo trebate predbilježiti za smještaj i čekati do nekoliko godina.
Postavlja se pitanje zašto? Razlog navedenome su puni domovi koji jednostavno nemaju kapaciteta za primanje novih stanara. Danas se na dom čeka i do 10 godina, stoga se starijim građanima preporučuje da se što prije predbilježe. Najbolje bi bilo kada bi se osoba već nakon 65. godine prijavila na listu za željeni dom. Iako su u trenutku prijave osobe još zdrave te vitalne, bolje je unaprijed osigurati nadolazeće dane u starosti. Često se preporučuje i prijava u više domova kako bi se povećala šansa ulaska u jedan.
Koliko dođe starački dom?
Osim ranije prijave kako bi si osigurali mjesto, poželjno je da započnete i štednju. Današnja prosječna cijena staračkog doma iznosi oko 418.80 EUR, što nije povoljno za umirovljenike koji imaju manje mirovine. Prema trenutnim statistikama više od polovice umirovljenika ne može si priuštiti umirovljenički dom, što stavlja određeni teret na njihovu obitelj. Starački dom može biti državni ili privatni. Državni su svakako ponešto jeftiniji jer su subvencionirani od strane grada ili županije i njihova cijena je u prosjeku oko 392.63 EUR.
Cijena će također varirati ovisno o tome da li je starija osoba pokretna, polupokretna ili nepokretna. Privatni starački dom stajatt će do 916.13 EUR. Riječ je o ekonomskoj cijeni u koju je uključeno sve što je potrebno starijoj osobi - hrana, odjeća, zdravstvena i medicinska skrb, održavanje osobnog prostora. Radi navedene razlike u cijeni, državni domovi su puni, dok privatni domovi imaju otvoren smještaj. Neovisno o odabiru doma, potrebno je predbilježiti se i navesti razloge zašto želite otići u dom.
Koja je procedura za starački dom?
Procedura je sljedeća: Umirovljenik odabire dom u koji se želi predbilježiti i stavlja sebe na listu čekanja. Kako se koje mjesto oslobađa, osoba s liste se poziva na smještaj. Umirovljenik svojim prihodom sudjeluje u plaćanju svoga smještaja u domu. Što ako si umirovljenik ne može priuštiti dom sa svojom mirovinom? U tom slučaju moguće su naplate od strane obitelji ili uzdržavatelja osobe. Što ako starija osoba nema obitelj ili uzdržavatelja? U tom slučaju financijske obveze preuzeti će država.
Ako starija osoba ima nekretninu, na nju će se knjižiti centar za socijalnu skrb i ona se prodaje kako bi se nadomirio dug. Starački dom danas je mnogima samo želja, osobito ako se uzme u obzir kako je sam mirovinski sustav u državi neodrživ. Što učiniti ako se starija osoba ne može prijaviti u starački dom? U tom slučaju najbolje je zatražiti njegu kod kuće, pomoć pri obavljanju svakodnevnih zadataka. Iako navedeno nije rješenje, pruža osjećaj sigurnosti starijoj osobi i dobiva željeno društvo.
Tagovi: