Savjesno ili savijesno?

Savjesno ili savijesno?

U hrvatskom jeziku postoje mnogi primjeri gdje se govornici dvoume oko pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/. Za većinu riječi vrijedi pravilo da se glasovna skupina /ije/ piše kod dugog izgovora, a /je/ kod kratkog, ali postoje iznimke. Na primjer, riječ "rječnik" se izgovara dugim slogom, ali se pravilno piše s glasovnom skupinom /je/.

Kod nekih riječi postoji i kratak i dug izgovor, a pišu se s glasovnom skupinom /je/, kao što su "bljesak", "cvjetnjak", "smješko" i "snježni". Ponekad razlika u pisanju glasovnih skupina može značiti i razliku u značenju riječi, kao što je slučaj s riječima "slijedeći" (glagolski prilog, glagol slijediti) i "sljedeći" (pridjev u značenju koji je na redu).Jedna od riječi oko koje se često javlja dvojba u pisanju glasovne skupine /ije/ ili /je/ je riječ "savjest". Pravilno pisanje pridjeva i priloga koji se odnose na savjest je sa glasovnom skupinom /je/.

Međutim, naglašen je dugouzlaznim naglaskom, pa je važno obratiti pozornost na to prilikom pisanja. Primjeri ispravnog pisanja su "savjesno", "savjesna", "savjesnu" i "savjesnim".U primjerima se vidi različita upotreba pridjeva i priloga "savjesno". U prvom primjeru se koristi kako bi se opisalo da je netko obavljao svoj posao savjesno i temeljito, što mu je donijelo pohvale i nagradu od šefa.

U drugom primjeru se rabi kako bi se opisalo nekoga tko nije želio savjesno i marljivo raditi, što mu je konačno donijelo otkaz. U trećem primjeru se koristi kako bi se opisalo da su svi zadaci pristupani savjesno i da su svi predani na vrijeme. Posljednji primjer opisuje situaciju u kojoj su svi radili savjesno, ali su ipak dobili otkaze.U zaključku, pravilno pisanje pridjeva i priloga koji se odnose na savjest je s glasovnom skupinom /je/. Iako se pojavljuje dvojba među govorncima, važno je obratiti pozornost na naglasak prilikom pisanja.