Savjestan ili savijestan?

Savjestan ili savijestan?

Dvojba između pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ česta je pojava u hrvatskom jeziku, a jedna od riječi koja to izaziva jest savjestan/savijestan. Međutim, postoji pravilo koje kaže da se ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, dok se ako je izgovor sloga kratak, piše glasovna skupina /je/.

Stoga je pravilno pisati pridjev savjestan s dugouzlaznim naglaskom.Pridjev savjestan dolazi od imenice savjest i označava osobu koja djeluje u skladu sa svojom savješću, poštuje moralne norme i vrijednosti te se pridržava svojih etičkih načela. Osoba koja je savjestna, često se ističe svojom poštenošću i odgovornošću u obavljanju svojih zadaća i poslova, te se često smatra uzorom drugima.

Primjeri upotrebe pridjeva savjestan su: On je savjestan građanin i nikad ne bi bacao smeće na nepredviđena mjesta. Ja sam savjestan političar i poštenje mi je na prvom mjestu.

Naš je otac savjestan čovjek i uvijek misli na svoju djecu. Na prosvjedu sam upoznala mnogo savjesnih građana koji razmišljaju kao i ja.Iako se dvoji između pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/, pravilno je pisati pridjev savjestan s dugouzlaznim naglaskom. Stoga je važno poštivati pravila hrvatskog jezika kako bi se izbjegle nejasnoće i pogreške u pisanju. Biti savjestan je važno, ali isto tako je važno biti savjesan u pisanju i korištenju hrvatskog jezika.