Šećer u trudnoći – uzrok, simptomi i liječenje
Gluconol - dvostruki udar protiv dijabetesa
- Povećava proizvodnju inzulina
- Štiti od visokog šećera
- Prevencija hipoglikemije
- Vraća funkciju jetre i gušterače
- Normalizira ugljikohidratnu razmjenu
- Stabilizira razinu šećera
- Normalizira metabolizam
Šećer u trudnoći se obično javlja bez jasnih simptoma
Gestacijski dijabetes se može pojaviti u trudnoći bez obzira na to da li je trudnica ranije imala problema sa glukozom u krvi ili nije. Šećer u trudnoći se obično javlja bez nekih jasnih simptoma, a češće se javlja kod trudnica koje u obitelji imaju članove koji se liječe od dijabetesa. U trudnoći je povišena razina svih hormona i obično to poremeti razgradnju šećera u tijelu trudnice. Ako i ima simptoma oni su u vidu pojačane žeđi, velikog umora i obilnog mokrenja.
Šećer u trudnoći se javlja kao metabolički problem zbog hormona i obično nestaje s porodom. Obilno mokrenje nema veze sa učestalim mokrenjem zbog pritiska bebe na mjehur. OGTT test glukoze kod trudnice se radi od 24 - 28 tjedna, dvostrukim krvnim nalazom, prvo vađenje krvi se radi natašte, a drugo nakon što trudnica popije neku slatku tekućinu. Ako se utvrdi povišeni šećer, unutar 24 sata treba obaviti dodatne bolničke pretrage.
Rizična skupina žena koje mogu dobiti šećer u trudnoći
Žene koje su već ranije imale dijabetes, žene bez dijabetesa, ali je on prisutan kod drugih članova obitelji, žene koje su u trudnoću ušle sa povišenom tjelesnom težinom, ako imaju povećanu količinu plodne vode, ako su imale patološke trudnoće i spontane pobačaje, ako su u ranijim trudnoćama također imale gestacijski dijabetes. Rizična skupina žena koje mogu dobiti šećer u trudnoći je povelika, ali sva sreća da s porodom nastaju dijabetički problemi, ali beba tijekom odrastanja može dobiti dijabetes.
Katkada je i nagli rast bebe razlog da liječnik pošalje trudnicu na OGTT test na glukozu. Šećer u trudnoći se smatra komplikacijom trudnoće koju treba nadzirati da ne bi došlo do prijevremenog poroda i drugih komplikacija u trudnoći. Često se porod organizira ranije, čim beba sazre i izvodi se obično carskim rezom. Kod blažeg povišenja šećera propisuje se samo zdrava prehrana, bez namirnica koje sadrže šećere, ako se šećer ne spusti, inzulin je jedino rješenje.
Šećer u trudnoći i gestacijska dijabetička dijeta
Narodna zabluda da trudnica mora jesti za dvoje može donijeti i druge probleme trudnici (edemi, prevelika kilaža), a ako se utvrdi gestacijski dijabetes, ovo pogrešno vjerovanje može trudnici dodatno otežati trudnoću. Naime, šećer u trudnoći i gestacijska dijabetička dijeta joj mogu teško pasti, a nužna je da bi se beba normalno razvijala. Ako uz redovnu dijabetičku prehranu, bez preskakanja obroka i prejedanja, još i umjereno vježba, trudnica će iznijeti zdravu trudnoću i roditi zdravo dijete prirodnim putem.
Šečer u trudnoći može uzrokovati prerane porode, preveliki beba, preko 4 kilograma, takve bebe imaju predispozicije za razvoj dijabetesa tipa 2, a i sama trudnica ga može razviti u sljedećih 15 - 20 godina. Kontrolirana trudnoća trudnica sa gestacijskim dijabetesom čuva i majku i dijete samo ako se trudnica pridržava svih preporuka svog liječnika. Liječenje gestacijskog dijabetesa može biti različito od jedne trudnice do druge, a inzulin ako se mora koristit, ne može proći kroz posteljicu do bebe.
Tagovi:
Gluconol - dvostruki udar protiv dijabetesa
- Povećava proizvodnju inzulina
- Štiti od visokog šećera
- Prevencija hipoglikemije
- Vraća funkciju jetre i gušterače
- Normalizira ugljikohidratnu razmjenu
- Stabilizira razinu šećera
- Normalizira metabolizam