Što su sedativi
Sedativi - djelovanje
Sedativi su lijekovi koji izaziva san i može umiriti središnji živčani sustav. U manjoj dozi lijek djeluje kao sedativ jer smiruje osobu i smanjuje simptome anksionoznsoti, no u većim dozama ovaj lijek djeluje više kao hipnotik jer uvodi u san. U malim dozama lijek djeluju sedativno i deprimira središnji živčani sustav te smiruje osobu. Međutim, kod primjene veće doze može doći do narkoze i kome kod čovjeka, zbog čega je bitno biti oprezan kod primjene ovog lijeka. Sedativi su lijekovi koji ublažava i smiruje ublažavaju anksioznost i tjeskobu. Kod nekih osoba anksioznosti može im predstavljati ozbiljan problem, te ih može ometati i sprječavati u obavljanju svakodnevnih obaveza. Na kraju može doći do razvoja teškog oblika tjeskobe i anksioznosti, odnosno razvoja psihičkog poremećaja i razvoja dodatnih problema poput fobije, panike, opsesivno-kompulzivni poremećaj, pa čak i posttraumatskog stresnog poremećaja. Iz tog razloga liječnici mogu svojim pacijentima preporučiti sedativ za smirenje i ublažavanje simptoma anksioznosti poput osjećaja strepnje, tjeskobe, uznemirenosti, razdražljivosti, slabosti, mučnine i problema s disanjem.
Sedativi - primjena
Sedativi, kao i svaki drugi lijek, u pravilnom doziranju može pomoći pacijentima kod ublažavanja simptoma anksioznosti i tjeskobe. No, veoma lako može doći do predoziranja i razvijanja ovisnosti. Često se dogodi da zlouporaba sedativa bude nenamjerna u onoj situaciji kada se uzimaju sedativi zbog nesanice ili anksioznosti i uzmete više nego što je propisano. No, neki pacijenti namjerno uzimaju više nego što je propisano samo kako bi mogli smanjiti apstinencijske smetnje ili kako bi si dopunili euforiju koju izaziva neko drugo sredstvo ovisnosti. Međutim, u većini situacija ovaj lijek zloupotrebljavaju ovisnici o nekim drugim sredstvima. Ovisni o opijatima i raznim drugim sredstvima često uzimaju sedative kako bi si smanjili apstinencijski sindrom te utažili potražnju za njime, dok neki drugi korisnici uzimaju sedative samo kako bi postigli euforični efekt. Iz tog razloga je bitno prije početka uzimanja sedativa se konzultirati sa svojim liječnikom. Pridržavajte se uputstva doziranja koje Vam je propisao liječnik ili ljekarnik, te prije povećanja doze se konzultiranje s njima.
Sedativi - vrste
Prije se za tretiranje nesanice i problema sa spavanjem koristio barbiturat, no onda s razvojem medicine i farmaceutske industrije su ovaj lijek zamijenili s benzodiazepinom, te i dan danas koriste ovi sedativi. Benzodiazepin pojačava aktivnost GABA-e i njenih ionskih kanala što potom uzrokuje produženje trajanja otvorenosti tog kanala. Barbiturat pojačava vezanje GABA-e te direktno aktivira ionski kanal. Benzodiazepin se počeo primjenjivati još davne 1960. godine, a najpoznatiji lijekovi koji pripadaju ovoj skupini lijekova su nitrazepam, midazolam, brotizolam te triazolam. Nedostaci kod ove skupine je vremensko trajanje sedacije te laka mogućnost razvoja ovisnosti o ovim lijekovima. Druga vrsta sedativa su nebenzodiazepinski agonisti benzodiazepinsko receptora. Ovi sedativi su se pojavili oko 1980. godine, te u ovoj skupini pripadaju ezopiklon, zolpidem, zaleplon te indiplon. Ovi lijekovi ne izazivaju tipičnu jutarnju pospanost poput drugog lijeka, te postoji puno manja šansa razvijanja ovisnosti. Treća vrsta sedativa su agonisti melatonergičnih receptora, a glavni predstavnik ove vrste sedativa je ramelteon.
Tagovi: