Sjevati ili sijevati?

Sjevati ili sijevati?

Različiti izgovori istih skupina glasova u hrvatskom jeziku često izazivaju dvojbe kod govornika u pisanju. To je slučaj i kod glasovne skupine /ije/ i /je/. Neki ljudi ne vide poteškoću u pisanju takvih riječi, dok je za druge to prilično izazovno.

Pravilo kaže da se /ije/ piše kad je izgovor sloga dug, kao što je slučaj u riječima poput bijel, miješati, svijet i dr. S druge strane, ako je izgovor sloga kratak, pravilno se piše glasovna skupina /je/, kao što je to slučaj kod riječi čovjek, savjet, djed i dr.Ipak, postoje iznimke od ovih pravila. Primjerice, riječ rječnik se pravilno piše s /je/, iako se većina stanovnika izražava dugačko.

Kod nekih riječi, govori se i dugo i kratko, ali se uvijek piše glasovna skupina /je/. Međutim, kod nekih riječi razlika u izgovoru može značiti i razliku u značenju, kao što je slučaj s riječima slijedeći (glagolski prilog) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Nesvršeni glagol o kojem je riječ u ovom tekstu je sijevati. Sijevanje označava svjetlucanje koje se javlja kada munja udari.

Ovaj glagol ima dugouzlazni naglasak i pravilno se piše sijevati, sijevalo, sijevala, sijevali, sijeva, sijevanje i tako dalje. Primjeri u kojima se koristi ovaj glagol su: "Cijelu noć nije prestalo sijevati, bila je velika oluja", "Volio je gledati kako sijeva i grmi iznad grada", "Sijevalo je te noći i munje su parale nebo" te "Sijevanje je bilo za njega zadovoljstvo, jedva je čekao fotografirati takve prizore".U zaključku, pravilno se piše glagol sijevati i piše se sijevalo, sijevala, sijevali, sijeva, sijevanje i slično. Važno je pratiti pravila pisanja glasovnih skupina /ije/ i /je/ kako bi tekst bio ispravno napisan i razumljiv.