Što je skarlatina
Prije pojave antibiotika skarlatina je bila smrtonosna bolest
Skarlatos u latinskom jeziku znači grimizan (žarkocrven ili tamnocrven) i opisuje klinički izgled zarazne bolesti šarlah koja uglavnom pogađa djecu od 2 - 10 godine života. Prije pojave antibiotika skarlatina je bila smrtonosna bolest, danas, zahvaljujući antibioticima, svako dijete koje oboli od šarlaha može biti izliječeno za 10 dana. Uzročnik šarlaha je beta hemolitički streptokok grupe A, prenosi se zrakom, kašljanjem, kihanjem, dodirom. U školama i vrtićima se brzo širi, inkubacija traje do pet dana.
Skarlatina počinje visokom temperaturom (iznad 38,3 stupnja), općom slabošću, glavoboljom, mučninom, povraćanjem, bolovima u trbuhu, mišićima i kostima. Može se pojaviti zimica, grlo je otečeno, crveno i bolno, otečeni krajnici i povećani limfni čvorovi, blijeda koža oko usana, crveni osip po vratu, rukama, po tijelu, ispod pazuha po trbuhu (točkastog osipa nema jedino na stopalima, šakama i licu iako su obrazi crveni). Dijagnoza se postavlja na temelju brisa ždrijela i nalaza bakterije streptococcus pyogenes u brisu, liječenje penicilinom traje 10 dana.
Skarlatina može izazvati vrlo ozbiljne komplikacije
Iako se šarlah danas zahvaljujući antibioticima smatra lakšom zaraznom bolešću i većina djece do 10 godine života stekne imunitet, ipak skarlatina može izazvati vrlo ozbiljne komplikacije iako se to rijetko događa. Šarlah se danas liječi uglavnom kod kuće s tim da se mali bolesnici odvoje od zdrave braće i sestara. Komplikacije šarlah mogu biti toksične, septičke i imunoalergijske, pa se u praksi i razlikuju obični, toksični i septički šarlah, a komplikacije treba shvatiti ozbiljno.
Toksična skarlatina ili toksični šarlah je praćen visokom temperaturom (40 stupnjeva), pomućenjem svijesti, ubrzanim pulsom, može dovesti do toksičnog šoka i biti smrtonosan. Septički šarlah prati gnojna angina, povećani i upaljeni limfni čvorovi, upala srednjeg uha, sinusa i djelovanje na srce, pluća bubrege. Imunološke komplikacije mogu izazvati reumatsku groznicu koja zahvaća srce i zglobove. Treba provoditi stroge higijenske mjere, snižavati temperaturu, prati ruke. Sve ozbiljne i teške toksične, septičke i imuno alergijske komplikacije treba liječiti u bolnici.
Skarlatina i prirodni načini olakšavanja liječenja
Da ne bi bilo zabune, ali liječenje šarlaha se provodi antibioticima i vaše dijete ne smije među zdravu djecu dok nije barem 24 sata uzimalo antibiotike. Većina liječnika je stava da se se skarlatina uz antibiotike treba odmirovati 10 dana, a neki zagovaraju i dva tjedna mirovanja. No, možete svojim bolesnim mališanima olakšati simptome koji prate šarlah. Upaljenom grlu pomaže grgljanje slane vode, čaja od žalfije ili od kadulje, topla juha grije grlo i pomaže gutanju.
Skarlatina kao i sve druge upalne bolesti praćene temperaturom isušuje sluznicu pa djeca trebaju piti blage biljne čajeve s medom i limunom, naročito pomažu čajevi od bijelog i crnog sljeza. Sladoled hladi upaljene krajnike i ublažava bol. Nemojte previše utopliti dijete, već gori u vrućici, a temperaturu skidajte redovito. Upaljeno uho smijete grijati jer toplina smiruje bol, temperaturu skidajte kratkim brzim tuširanjem vodom barem stupanj hladnijom od normalne tjelesne temperature, a najbolje jedva mlakom vodom.
Tagovi: