Slatkorječiv ili slatkoriječiv?

Slatkorječiv ili slatkoriječiv?

Kada se radi o pisanju glasovnih skupina /ije/ i /je/ u hrvatskom jeziku, mnogi se govornici dvoje. Dok neki tvrde da im pisanje takvih dvojbenih primjera ide od ruke, drugi se s tim suočavaju kao s velikom poteškoćom. U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/, kao u primjerima: bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr.

S druge strane, ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/, kao u primjerima: čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Međutim, postoje i iznimke. Na primjer, riječ "rječnik" većina stanovnika izgovara dugo, ali pravilno se piše oblik s /je/: rječnik.

A kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/: bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.Postoje i iznimni primjeri, poput blagdana Tijelova, koje se iz tradicijskih razloga piše s dugim slogom /ije/. Kod nekih primjera, razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi. Tako je kod primjera: slijedeći (glagolski prilog, glagol slijediti) i sljedeći (pridjev u značenju koji je na redu).Kada se radi o pridjevu koji označava onoga tko se služi slatkim riječima kako bi se ulagivao, naglašen je kratkouzlaznim naglaskom.

Pravilno se piše slatkorječiv, slatkorječiva, slatkorječivu, slatkorječivim. Primjeri korištenja ovog pridjeva u rečenicama mogu biti: Bio je toliko slatkorječiv da nisam uspjela reći ne, To je onaj dosadni slatkorječivi tip iz mog kvarta, Ah, toliko si slatkorječiv i uvjeren da si šarmantan, Ne moraš biti toliko slatkorječiv i davati komplimente baš svima.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše pridjev slatkorječivi, slatkorječiv, slatkorječivo, slatkorječiva. Važno je obratiti pozornost na izgovor slogova kako bi se pravilno napisala glasovna skupina.