Slonič ili slonić?

Slonič ili slonić?

Slonić ili slonić? Ovo je pitanje koje se često postavlja u hrvatskom jeziku. Kao što je već navedeno, riječ je o deminutivu ili umanjenici imenice slon koja označava najveće kopnene sisavce. Naglašena je kratkouzlaznim naglaskom, a pravilno se piše slonić, slonića, sloniću, slonićem, slonići, slonićima…Deminutiv ili umanjenica je tvorbeni sufiks kojim se iz osnovne riječi gradi riječ manje veličine ili manje snage.

U hrvatskom jeziku postoje razni deminutivi, primjerice mačić od mačka, jabučica od jabuke, kućica od kuće, itd. Tako i slonić od slona.Dvojbe u pisanju između glasova /č/ i /ć/ veoma su česte u hrvatskom jeziku. U nekim regijama posebno je teško usvojiti razlikovanje između ta dva glasa, zbog lokalnih govora gdje te razlike nisu očite.

Stoga, za mnoge govornike vrlo je teško razlikovati glasove č i ć. Međutim, važno je naglasiti da je ispravno pisanje ključno za pravilno razumijevanje teksta.U primjerima koji su navedeni u tekstu, jasno je vidljivo kako se pravilno piše slonić. Vidjeli smo dva slonića kad smo posjetili zagrebački zoološki vrt.

Željela je imati nekoliko kućnih ljubimaca, mačiće i sloniće je posebno voljela. Pitala je tatu hoće li joj kupiti plišanog slonića. Otkad je vidjela plišanog slonića u trgovini samo je o njemu govorila. Na safariju u Africi najviše su mi se svidjeli slonići koji su se igrali uz svoju majku.U zaključku, u hrvatskom standardnom jeziku pravilno se piše umanjenica ili deminutiv ili odmilica imenice muškog roda slon – slonić, slonića, sloniću, slonićem, slonići, slonićima… Važno je pravilno pisati riječi kako bi se izbjegle pogreške i olakšalo razumijevanje teksta.