Smofkabiven – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva
Smofkabiven je emulzija za infuziju koja se pušta u krv kroz venu
Kada pacijent iz bilo kojih razloga na nijedan drugi način ne može uzimati hranu, tada se pristupa intravenoznom hranjenju u bolničkim uvjetima pod nadzorom liječnika i medicinskih sestara. Smofkabiven je emulzija za infuziju koja se pušta u krv kroz venu kapljičnim putem, kap po kap. Emulzija sadrži sve potrebne hranjive tvari, bjelančevine, ugljikohidrate, lipide i soli, a može se koristiti u svim dobnim skupinama počevši od djece sa navršenih dvije godine života i svih odraslih osoba.
Smofkabiven je hranjiva emulzija sterilno pakirana u plastične vrećice sa izlaznom cjevčicom koja se lako prikopčava na iglu u venu i lako se mijenja kada se jedna doza infuzije potroši. Ako je infuzija potrebna za vrijeme trudnoće ili dojenja, postupa se po procjeni liječnika. Predoziranja nisu moguća jer davanje lijeka se izvodi isključivo u bolničkim uvjetima, uvijek je u rukama obučenih zdravstvenih radnika, najčešće medicinskih sestara i pod nadzorom liječnika, a na druge lijekove koje uzimate za druge bolesti morate sami upozoriti liječnika.
Smofkabiven, upozorenja i mjere opreza
Uputa o lijeku uvijek navodi sve što je potrebno znati da bi se nuspojave svele na najmanju moguću mjeru. Smofkabiven, upozorenja i mjere opreza se odnose na bubrežne bolesnike, dijabetičare (emulzija sadrži glukozu), osobe koje boluju od pankretitisa (upala žuči), osobe koje imaju probleme s jetrom, one koji boluju od hipotireoze (problemi sa štitnjačom), ili imaju tešku infekciju koja dovodi do sepse. Ako se za vrijeme infuzije pojave vrućica, osip, mučninu, povraćanje zovite liječnika.
Smofkabiven ne smiju uzimati osobe koje su alergične na bilo koji sastojak u lijeku, ali ni ako su alergični na neke namirnice (jaja, ribu, soju, kikiriki). Osobe koje imaju masnoće u krvi, oštećenu jetru, ugruške, poremećaj metabolizma, poremećaj bubrega kad nije moguća dijaliza, hiperglikemiju, povišene elektrolite u krvi, također ne smiju dobivati ovu infuziju. Infuzija se ne daje ni osobama u stanju šoka, ako vam se nakuplja tekućina u tijelu ili u plućima, imate neliječeno zatajenje srca, ptsp, infarkt, moždani udar i kod djece mlađe od 2 godine.
Smofkabiven i moguće nuspojava
Svi lijekovi mogu izazvati neke nuspojave, pa i ovaj. Smofkabiven i moguće nuspojave koje su podijeljene prema učestalosti. Često zabilježene nuspojave su blago povišena tjelesna temperatura i upala na mjestu uboda u venu. Manje često se pojavljuju porast jetrenih enzima u krvnoj plazmi, gubitak apetita, glavobolja, omaglica, mučnina, povraćanje ili zimica. Naravno, sve osobe nemaju sve nuspojave, ali i najmanju nuspojavu, čak i ako nije navedena u uputi za korištenje uvijek treba prijaviti svom liječniku.
Smofkabiven rijetko uzrokuje niski ili visoki krvni tlak, tahikardije (ubrzan rad srca) ili otežano disanje. Rijetke su i nuspojave koje su posljedica preosjetljivosti, poput oticanja, koprivnjače, kožnog osipa, bilo kakvo crvenilo kože, osjećaj vrućine ili hladnoće, izraženo bljedilo i glavobolja. Jednako rijetko je modrilo kože i usana zbog manjka kisika u krvi. Bolovi u mišićima, kostima, vratu, leđima, slabinama ili prsima su također rijetke nuspojave, no, najvažnije je svaku nuspojavu prijaviti svom liječniku, zato se infuzija i primjenjuje isključivo u bolničkim uvjetima.
Tagovi: