Snijeg ili snjeg?

Snijeg ili snjeg?

Snijeg ili snjeg, ovo je pitanje koje često muči govornike hrvatskog jezika. Postoje određena pravila za pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/, ali postoje i iznimke koje mogu stvoriti zabunu.U pravilu, ako je izgovor sloga dug, pravilno je pisati /ije/.

Primjeri ovakvih riječi su bijel, cvijet, miješati, mlijeko, obavijestiti, odijelo, riječ, rijeka, svijet, prijevoz i dr. S druge strane, ako je izgovor sloga kratak, piše se glasovna skupina /je/. Primjeri ovakvih riječi su čovjek, medvjed, djed, polumjer, razumjeti, savjet, sjena, vjera i dr.Postoje, međutim, iznimke od ovih pravila.

Tako se riječ "rječnik" pravilno piše s /je/, iako se većina stanovnika izgovara dugo. Kod nekih riječi govori se i dugo i kratko, a pisanje je s glasovnom skupinom /je/, kao što su bljesak, cvjetnjak, smješko, snježni.Kod nekih riječi razlika u slogu /ije/ ili /je/ čak znači i razliku u značenju riječi.

Primjerice, "slijedeći" je glagolski prilog od glagola "slijediti", dok "sljedeći" znači "koji je na redu" i koristi se kao pridjev.Kada je riječ o imenici muškog roda koja dolazi od praslavenskog i staroslavenskog oblika sněgъ, pravilno se piše snijeg. Naglašena je dugosilaznim naglaskom, a pravilno se piše snijega, snijegu, snijegom. U množini /ije/ se mijenja u /je/ – snjegovi, snjegova, snjegovima.Možemo reći da, iako postoje određena pravila za pisanje glasovnih skupina /ije/ i /je/, postoje i iznimke koje mogu izazvati zabunu. Međutim, kada je riječ o imenici muškog roda snijeg, pravilno se piše upravo tako - snijeg.