Što je somnolencija
Somnolencija: što je somnolentnost?
San je potrebit ljudskom organizmu kako bi normalno funkcionirao, a poremećaj u čovjekovom ciklusu spavanja može dovesti do ozbiljnih problema s njegovim zdravljem. Doktori kažu da moramo spavati osam sati dnevno, premda većina nas uglavnom spava nešto preko 6 sati dnevno. Mali izuzetci iz naših kalendara spavanja neće prouzročiti problem, no kod kronično neispavanih to svakako se može dogoditi. Somnolencija je upravo to što se može dogoditi. Radi se o stanju čovjeka u kojem gotovo spava, no ne spava. Može ga se lako probuditi, no on odmah zaspi ponovo. Somnolentnost je prvi stadij prije čiste budnosti, a radi se o nekoj srednjoj razini između spavanja i bivanja budnim. U medicini, psihijatrija se bavi problemom somnolentnosti. Somnolencija se događa u situacijama kada se otrujemo ugljikovim monoksidom i kod nekih drugih trovanja. Može trajete vrlo kratko, a može se i ponavljati. Liječi se uz dovoljnu količinu sna te uz ostale metode koje liječe druge bolesti koje se događaju uz nju.
Somnolencija: radi li se o gubitku svijesti?
Somnolencija ustvari je prvi stadij gubitka svijesti. Kako se događa kod trovanja raznim plinovima, obično utječe na čovjekovu motoriku, no nikako nije čisti gubitak svijesti. Somnolencija ne oduzima kontrolu čovjeka nad svojom sviješću, no svakako ju kompromitira. Ako smo u stanju somnolencije, bit će nam teško pronaći prekidač da upalimo svjetlo u mraku ili ćemo se osjećati previše umorno da bismo se otuširali ili si složili nekakav objed. Dakle, osobe u stanju somnolentnosti nisu u stanju obavljati svakodnevne zadatke. Somnolenciju najbolje možemo usporediti s jakom dozom pospanosti, iako ona u suštini nije pospanost. U slučaju trovanja ugljikovim monoksidom, naše tijelo postaje jedva svjesno i polako se gasi. Tada je jako bitno da osobu koja se čini somnolentno položite u neki sjedeći položaj ili onaj ležeći kako ne bi udarila pri gubitku svijesti. U psihijatriji se o somnolenciji puno više priča od 1980-ih, kada se fokus istraživanja prebacuje na nova područja i sfere.
Somnolencija: druga značenja
Osim što se u psihijatriji somnolentni pacijenti tretiraju posebno, ovaj pojam može značiti nešto drugo kada su u pitanju drugi oblici medicine. Farmakolozi koriste somnolentnost da opišu potencijalne nuspojave kod lijekova. Neki lijekovi izazivaju pospanost pa im farmakolozi pripisuju potencijalnu nuspojavu "somnolenciju". Radi li se o dva potpuno drukčija pojma ili ne, to ne pitajte nas jer medicinari imaju tendenciju da sami sebi zakompliciraju priču kada imenuju stvari. Radije ostavimo takve pojmove njima pa neka ih oni koriste kada trebaju tim od više doktora da bi nas operirali. Somnolencija je dakle pospanost i označava stanje svijesti koje je netom prije gašenja. Sve što je slabije od toga zovemo budnosti, a sve što je jače od toga smatramo stanjem bez svijesti. Somnolencija može biti nuspojava na tabletama, a može i poslužiti da opiše naše psihološko stanje. Ukoliko se osjećate somnolentno, odite spavati. Ukoliko trebate izliku da izađete s izlaska i ne znate što biste rekli, recite da ste somnolentni i da morate ići!
Tagovi: