Spin – uzrok, simptomi, liječenje

Spin - uzrok, simptomi, liječenje

Spin i njegovi uzroci

Spin kako skraćeno zovu bolest Spina bifida je prirođena greška kod fetusa u razvoju neuralne cijevi, te embrionalnog razvoja mozga i kralježne moždine. Kod normalnih razvoja fetusa kralježna moždina se zatvara do 28 tjedna trudnoće, no kod ovog poremećaja kralješci i ovojnice koje su oko kralježne moždine se ne zatvaraju u potpunosti do kraja trudnoće, te se dijete rađa sa ovom prirođenom manom.

Spin se može pojaviti u tri oblika od kojih je najblaži oblik onaj u kojem ovojnice prekrivaju kralježnu moždinu i sve je prekriveno kožom, do oblika u kojem ovojnica izlazi iz kralježnice, do najteže pojave prirođene mane gdje pored ovojnice izlazi i kralježna moždina iz kojeg otvora ističe likvor. Kod najtežeg oblika Spina bifida je i najteže liječenje i najmanje šanse su za preživljenje jer kroz otvor mogu ući bakterije u leđnu moždinu, do mozga, ali se i proširiti cijelim tijelom.

Uzroci za pojavu ove prirođene mane nisu u potpunosti poznate no veliki broj znanstvenika je otkrića da nedostatak folne kiseline kod majke nekoliko mjeseci prije začeća, tokom trudnoće može dovesti do ovog poremećaja u razvoju fetusa.

Spin i njegovi simptomi

Spin, Spina bifida ne mora imati simptome i ona se ako je prekrivena kožom može otkriti tek u odrasloj dobi jer je takav defekt mali i ne predstavlja prepreke za normalan život. Međutim, kada se počnu pojavljivati problemi poput bolova osoba će potražiti pomoć liječnika i moguće je da će se dijagnosticirati Spin koji se nalazi godinama ispod kože a da niste ni znali.

Simptomi koji se mogu pojaviti je da će kralježna moždina biti zahvaćena ili lumbosakralni živci, te to može dovesti do paralize, a nedostatak aktivnosti mišića će dovesti do atrofije nogu i smanjene funkcije rektuma.

Kada postoje teži oblici Spina bifida ona je uočljiva već tokom trudnoće, te nakon poroda. Ovisno o težini bolesti mogući su paraliza od rođenja, ortopedske poteškoće, pa se mogu pojaviti iščašenje kuka, čukljavo stopalo, ali i artrogripoza nogu. U slučajevima kada se pojavi kifoza moguća je kirurška operacija koja će omogućiti djetetu da se ispruži na leđima jer je do tada bilo skvrčeno.

Simptomi koji se mogu pojaviti su i poremećaj rada mokraćnog sustava zbog paraliza, pa može doći do refluksa mokraće, mokraćnih infekcija, te one mogu dovesti do poremećaja rada i otkazivanja bubrega.

Spin i njegovo liječenje

Spin će se liječiti ovisno o kojoj vrsti se radi, ako se radi o najblažem obliku Spina bifida možda neće biti potrebno liječenje, a možda će se ovaj poremećaj otkriti tek u odrasloj dobi. Prognoza preživljenja ovih teških oblika Spina bifida prirođenih mana su niske stope preživljenja jer ukoliko se operativnim zahvatom ne može zatvoriti ovojnica i leđna moždina, velika je mogućnost infekcije, a zbog paralize će doći i do otkazivanja bubrega. Ova prirođena mana se najčešće pojavljuje na donjem dijelu leđa, no moguće je da se pojavi i na vratnom dijelu kralježnice.

Kod hitnog kiruruškog liječenja kada je potrebno zatvoriti otvor iz kojeg curi likvor, potrebna je hitna operacija kako bi se spriječile infekcije koje mogu dovesti i do razvoja meningitisa. Neurokirurg će zajedno sa ortopedom, urologom, pedijatrom, ali i socijalnim radnikom predložiti roditeljima hitnu operaciju kako bi se djetetu spasio život i omogućilo normalan razvoj uz puno truda i želje da takvo dijete uklopiti se u društvo i drugu djecu. Ovakve se operacije izvode u roku od 72 sata nakon rođenja djeteta koje ima najteži oblik Spin bolesti i odluka nije lagana i nakon operacije tek slijedi nastavak borbe za normalnim životom djeteta.


Tagovi: