Što je splenomegalija

Što je splenomegalija

Splenomegalija: o čemu se radi?

Mnogi termini u medicini mogu nam se činiti kompletno stranima i nespojivima s nekom drugom, laičkom alternativom. Ipak, u medicini uglavnom nema puno kreativnih načina izražavanja, već sve dolazi direktno iz svog latinskog pandana. Kada je u pitanju splenomegalija, radi se naravno o povećanoj slezeni koja se često dijagnosticira kod pacijenata s mononukleozom. Splenomegalija je učestala pojava kroz gotovo cijelu ljudsku povijest, a postoji malo istraživanja o ovakvim dijagnozama prije institucionalizacije medicine u 19. stoljeću. Danas vrlo lako možemo raspoznati veliku slezenu i dijagnosticirati splenomegaliju. Isto tako znamo najpoznatije uzroke povećanja slezene. Gotovo se uvijek radi o infektivnim bolestima kada je potrebno brže razgraditi veću količinu oštećenih krvnih stanica. Glavna zadaća slezene je da služi kao spremnik krvi odnosno da razgrađuje oštećene krvne stanice. Sastavni je dio imunološkog sustava. Ova pojava događa se uglavnom kod istih bolesti, a doktori ju mogu lako raspoznati prema simptomima koji su relativno karakteristični baš za slezenu.

Splenomegalija: simptomi

Bol u trbuhu je glavni simptom za povećanu slezenu, iako on gotovo nikada nije jedini. U situaciji gdje je prisutna splenomegalija, obično nas zahvati niz simptoma poput bolova u trbuhu, u prsima i u leđima. Raspored naših unutarnjih organa svakako je kompromitiran kada naglo poraste jedan od njegovih dijelova stoga ćete bol osjetiti najviše u onim dijelovima gdje je slezena najviše nabubrila. Splenomegalija se liječi redovitim lijekovima i antibioticima koji mogu vratiti slezenu u normalan volumen. Sprečava se jačom kontrolom imunološkog sustava i uz doktorove preporuke. Povećana slezena može se dijagnosticirati lako uz posjetu liječniku, a ako osjetite slične simptome, trebate svakako posjetiti liječnika. Bol u našem tijelu je kao sustav alarma kojim naše tijelo nas same upozorava da nešto nije u redu. Dalje je na nama da posjetimo liječnika i riješimo eventualni problem. Povećana slezena obično se događa kao popratna pojava neke druge dijagnoze, no o tome govorimo u nastavku:

Splenomegalija kao popratna dijagnoza - što ju uzrokuje?

Kao što smo već spomenuli, splenomegalija se najčešće pojavljuje kod pacijenata s infektivnim bolestima. Svaki okidač za naš imunološki sustav utječe na slezenu stoga nije čudno da je nabubrena slezena često povezana s mononukleozom koja kompletno zaposli naš imunološki sustav. Splenomegalija se isto tako može dogoditi kod drugih infektivnih bolesti, no mononukleoza zauzima čvrsto prvo mjesto. Ona se liječi korištenjem specifičnih lijekova i antibiotika koji nastoje smiriti simptome, a rješava se isto tako eliminacijom infekcije iz našega tijela. Naš imunološki sustav djeluje vrlo kompleksno i naravno: nije još do kraja dokučen stoga su ovakve stvari iz medicine vrlo podložne promjenama. Veliki dio medicinskih istraživanja bavi se upravo imunološkim sustavom. Taj sustav je širok, ima puno zadaća i zahvaća svaki dio našeg organizma stoga je teško dokužiti ga u potpunosti. Ipak, mnogo istraživanja se provodi koje će pomoć u borbi s mnogim bolestima i omogućiti nam da živimo još boljim životom.


Tagovi: