Šta se radi na bogojavljenje
Što je bogojavljenje?
Bogojavljenje ili Sveta Tri Kralja je kršćanski blagdan koji se obilježava 6. siječnja, kao spomen na Isusovo objavljivanje kao Božjem sinu. Naziv ovog kršćanskog blagdana potječe od riječi "bog" i "javljanje", što označava Božje javno očitovanje. Prema Bibliji, tri mudraca ili kralja iz Istoka, kasnije nazvani tri kralja, pratili su zvijezdu koja ih je dovela do Betlehema gdje su pronašli novorođenog Isusa. Ovi mudraci su predstavljali različite narode i kulture, simbolizirajući da je Isusova poruka univerzalna i za sve ljude. Kada su stigli do Isusa, darovali su mu zlato, tamjan i smirnu. Bogojavljenje je dan kada se vjernici sjećaju tog događaja i slave Isusa kao Božjeg sina koji je došao kako bi donio spasenje svijetu. Osim što označava Isusovo javno očitovanje, također simbolizira svjetlo koje donosi vjeru, mudrost i spasenje svijetu. Prvi puta se spominje blagdan u 2. stoljeću u Egiptu, a kasnije je postao važan dio liturgijske godine u kršćanskoj tradiciji, posebno u zapadnom kršćanstvu.
Kada se odvija bogojavljenje?
Bogojavljenje se tradicionalno obilježava 6.1., a ovaj datum je dvanaesti dan nakon Božića, i ujedno je dan kada se slavi spomen na Isusovo objavljivanje kao Božjem sinu. U mnogim kršćanskim tradicijama, 6. siječnja se smatra krajem božićnog vremena i početkom razdoblja koje se naziva vrijeme nakon Bogojavljenje ili vrijeme kroz zimu. Glavna ideja i značenje ovog blagdana je slavljenje Isusovog objavljivanje svijetu kao Božjeg sina te nas podsjeća na važnosti vjere i duhovnosti u kršćanskoj tradiciji. Među hrvatskim rimokatolicima razvio se običaj blagoslovljanja vode na blagdan Bogojavljenja. Ova se blagoslovljena voda koristi zta blagoslov kuće i obitelji. Prilikom blagoslova kuća, nadvratnici se označuju slovima GMB, što predstavlja inicijale trojice kraljeva, a to su Gašpar, Melkior i Baltazar. Uz ove inicijale stoji rečenica na latinskom Christus mansionem benedicat, što na hrvatskom znači Neka Krist blagoslovi ovu kuću. Između inicijala se stavljaju mali križići kao oblik blagoslova, a oko inicijala se dodatno upisuju brojke koje označavaju godinu. Prije su se znakovi upisivali kredom na vratima, a sada se koriste naljepnice.
Što se radi za bogojavljenje?
Crkve diljem svijeta održavaju posebne liturgijske službe u čast Bogojavljenja, a to uključuje molitve, pjesme i čitanje biblijskih tekstova koji se odnose na Isusovo objavljivanje. Jedan od najpoznatijih običaja za Bogojavljenje je blagoslov vode. Vjernici donose vodu u crkvu koja se blagoslivlja svečano tijekom liturgije. Blagoslovljena voda simbolizira duhovnu čistoću i obnovu te se koristi za osobne molitve i blagoslove. U nekim Crkavam se održavaju procesije tijekom Bogojavljenja, koje mogu biti javne, s vjernicima koji hodaju ulicama, ili unutar crkve. Prije blagdana, svećenici posjećuju domove vjernika kako bi ih blagoslovili, te blagoslove dom, obitelj i cijelo domaćinstvo. Bogojavljenje je povezano s darivanjem, inspirirano darovima koje su mudraci donijeli Isusu. Kod nekih se kultura provodi tradicija darovanja darova i poklona svojoj obitelji, rodbini i prijateljima. Svi ovi običaji imaju isti cilj, a to je slavljenje Isusovog objavljivanja kao Božjeg sina i podsjećanje vjernike na važnost vjere, duhovnosti i zajedništva u kršćanskoj tradiciji.
Tagovi: