Stenokardija – uzrok, simptomi, liječenje
Stenokardija - uzrok
Stenokardija je pojam povezan s ishemijskom bolešću srca. Ovaj pojam podrazumijeva bolest suženja koronarne arterije kod koje je prisutna bol u prsima. Angina pektoris, rezultat nedovoljne opskrbe krvlju, naziva se ishemija i može biti uzrokovana nizom različitih stanja koja blokiraju normalan protok krvi. Javlja se kada srčani mišić ne prima dovoljno krvi i kisika, što rezultira bolom i nelagodom u prsima. Iako nije bolest sama po sebi, već bolovi kod angine pektoris, angina pektoris počinje iznenada tijekom tjelesne aktivnosti slabijeg intenziteta, nakon tjelesnog napora, nakon penjanja stepenicama i sl. Tada se javlja bol u stražnjem dijelu prsne kosti, pritisak u predjelu srca, a ta se nelagoda može osjetiti i u ramenima, rukama, vratu, trbuhu ili leđima. Iako obično traje nekoliko minuta i prolazi kada se osoba odmori, s vremenom se češće javlja nakon tjelesnog napora i postaje sve intenzivnija. Čimbenici rizika za anginu pektoris su: emocionalni stres, pretilost, pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola, ekstremna hladnoća ili vrućina, sjedilački način života. Također treba napomenuti da primarni uzrok može biti koronarna arterijska bolest, smanjena funkcija srčanog mišića ili srčana bolest. Stenokardija je česta pojava u odrasloj populaciji, a podrijetlo boli i glavni uzroci utvrđuju se na temelju procjene liječnika i simptoma.
Stenokardija - simptomi
Budući da nisu svi bolovi uzrokovani kardiovaskularnim problemima, stenokardija se ponekad krivo tumači, primjerice u slučaju neurotičnih poremećaja. Kada je u pitanju angina pektoris, ona ima svoje jedinstvene karakteristike. Među glavnim simptomima su: bol u području ispod prsne kosti, stiskanje u prsima, otežano disanje, umor, slabost, bol u gornjem dijelu leđa, nelagoda u vratu, lako umaranje, vrtoglavica. Bolesnici s anginom pektoris obično imaju vrlo karakteristične simptome poput boli uzrokovane naporom ili stresom, koja počinje u središtu prsnog koša i ide uglavnom u lijevu ruku. Ako se simptomi angine iznenada pogoršaju čak i kada se odmarate ili se počnu češće javljati, to može dovesti do srčanog udara. Ako postoji dugotrajna neravnoteža, može doći do zatajenja srca. Zato je važno na vrijeme prepoznati simptome i potražiti liječničku pomoć. Treba napomenuti da se stenokardija, odnosno angina pectoris svi navedeni simptomi neće pojaviti u isto vrijeme. Zato je važno na vrijeme provesti adekvatan tretman.
Stenokardija - liječenje
Budući da angina pektoris nije bolest sama po sebi, već skup simptoma koji ukazuju na poremećaje u radu koronarnih žila, potrebno je liječiti uzroke njezina nastanka. Dijagnoza se temelji na simptomima i čimbenicima rizika, a testovi se koriste za potvrdu dijagnoze. Nakon postavljanja dijagnoze liječnik specijalist će propisati odgovarajuće liječenje, lijekove i savjete što učiniti u slučaju ponovne pojave boli. Stenokardija ili anginozni bol može se javiti kod osoba koje su pod jakim emocionalnim stresom. U tom slučaju, nakon kardiološkog pregleda, simptomi se ublažavaju primjenom sredstava za smirenje ili sedativa. Prevencija uključuje usvajanje zdravih navika, kao što su uravnotežena prehrana, tjelovježba i izbjegavanje pušenja. Još jedna važna mjera za pomoć u liječenju angine pektoris je znati kako upravljati stresom. U tu svrhu trebali biste uključiti aktivnosti koje pomažu smanjiti stres, poput joge i meditacije. Iako su bolovi u prsima i angina pectoris -stenokardija, vrlo česti u odrasloj populaciji, dostupne metode dijagnostike i liječenja omogućuju sigurno liječenje bolesnika.
Tagovi: