Što je ablacija srca
Što je radiofrekventna ablacija srca?
Radiofrekventna ablacija srca je operativni zahvat koji se koristi za liječenje ubrzanog načina rada srca, odnosno tahukardija, te za druge stanja srčane aritmije. Ovaj zahvat uključuje uklanjanje ili uništavanje malih dijelova srčanog tkiva koje uzrokuje abnormalne električne signale. Postoje dvije glavne vrste ablacije srca, a to su kateterska ablacija i kirurška ablacija. Kateterska ablacija je minimalno invazivna metoda, te se ona najčešće koristi. Postupak se izvodi u laboratoriju za elektrofiziologiju. Kirurška ablacija je invazivnija i obično se provodi kada kateterska ablacija nije moguća ili nije bila uspješna. Ova metoda može uključiti otvorenu operaciju srca ili minimalno invazivnu tehniku. Ablacija srca najčešće se koristi za liječenje fibrilacije atrija (najčešća aritmija koja uzrokuje nepravilne i često ubrzane otkucaje srca), atrioventrikularne nodalne reentrantne tahikardije (AVNRT), Wolff-Parkinson-White sindrom (WPW) i za ventikularne tahikardije, odnosno za ubrzani ritam u donjim komorama srca. Više detalja o tome kako koji postupak izgleda i kako se pripremiti saznajte u nastavku članka.
Kako se izvodi ablacija srca?
Ablacija srca se izvodi kroz nekoliko specifičnih koraka, a postupak se može razlikovati ovisno o tome radi li se o kateterskoj ili kirurškoj ablaciji.
Kateterska ablacija srca
Pacijentu se obično daje lokalna anestezija na mjestu umetanja katetera (najčešće u preponi) i sedativi kako bi se pacijent opustio. U nekim slučajevima može se koristiti i opća anestezija. Liječnik će napraviti mali rez na koži i uvesti kateter kroz venu, obično u preponi, vratu ili ruci. Kateter se pažljivo vodi kroz krvne žile do srca pod kontrolom fluoroskopije (posebna vrsta rendgenskog snimanja). Kateteri s elektrodama postavljaju se unutar srca kako bi se mjerila električna aktivnost. Ovo omogućava liječniku da identificira područja koja uzrokuju abnormalne električne signale. Kada se problematično područje identificira, kroz kateter se primjenjuje energija (najčešće radiofrekventna energija ili krioterapija) kako bi se ablirao, odnosno uništio mali dio tkiva. Ovo prekida abnormalne električne signala. Nakon što je postupak završen, kateteri se pažljivo uklanjaju. Mjesto umetanja katetera se pritisne kako bi se spriječilo krvarenje, a ponekad se koristi poseban hemostatski uređaj. Pacijent se premješta u sobu za oporavak gdje se prati nekoliko sati. Većina pacijenata može otići kući isti ili sljedeći dan.
Kirurška ablacija
Pacijent se stavlja pod opću anesteziju kako bi bio potpuno uspavan tijekom operacije. Kirurg napravi rez na prsima kako bi došao do srca. Kod minimalno invazivnih tehnika, koristi se nekoliko manjih rezova umjesto jednog velikog. Kirurg izravno ablira problematično srčano tkivo koristeći različite tehnike (radiofrekventna energija, krioterapija, ultrazvuk). Provodi se provjera kako bi se osiguralo da su abnormalni električni putevi uništeni. Kirurški rez se zatvara šavovima ili kirurškim klamericama. Pacijent se premješta u jedinicu intenzivne njege na praćenje. Oporavak nakon kirurške ablacije može biti duži, često zahtijevajući nekoliko tjedana oporavka zbog invazivnije prirode postupka.
Radiofrekventna ablacija srca i priprema
Pacijent će proći temeljiti pregled kod kardiologa, koji uključuje procjenu opće zdravstvene situacije, povijest bolesti i trenutne simptome. Liječnik može prilagoditi ili privremeno obustaviti uzimanje određenih lijekova, kao što su antikoagulansi ili antiaritmici. Pacijent ne smije jesti i piti 6 do 8 sati prije zahvata. Ovo je važno kako bi se smanjio rizik od aspiracije, odnosno udisanja sadržaja želuca u pluća, tijekom zahvata. Na mjestu gdje će se umetnuti kateter (obično prepona, vrat ili ruka) može se ukloniti dlake i očistiti antiseptičkim sredstvom. Medicinsko osoblje će postaviti intravenoznu liniju kako bi mogli davati tekućine, lijekove i, ako je potrebno, sedative tijekom zahvata za ablacija srca. Pacijentu će se postaviti elektrode za kontinuirano praćenje srčane aktivnosti, krvnog tlaka i razine kisika tijekom postupka. Nakon postupka za ablacija srca, pacijent će biti premješten u sobu za oporavak gdje će se pratiti njegovo stanje nekoliko sati. Medicinsko osoblje će pratiti vitalne znakove, mjesto umetanja katetera i opće stanje pacijenta. Liječnici će pacijentu dati informacije o daljnjem tijeku oporavka, uključujući preporuke za lijekove, aktivnosti i kontrolne preglede.
Tagovi: