Što je apneja

Što je apneja

Što je apneja i zašto nastaje?

Apneja se opisuje kao poremećaj spavanja u kojemu će osoba prestati disati na kraće razdoblje. Prepoznaje se po glasnom hrkanju za vrijeme spavanja i sjećaju izmorenosti radi nedovoljno sna. Apneja u snu nastaje onda kada se uslijed opuštanja mišića ždrijela dođe do pada same baze jezika na stražnji zid ždrijela i tako nastaje djelomično ili potpuno zatvarane dišnog puta. Radi navedenog, ovo stanje se naziva i poremećajem u spontanom disanju. Iako ovaj poremećaj može biti uzrokovan raznim uzrocima poput traume, konzumacije droga ili neuroloških bolesti, najčešće nastaje radi prekomjerne tjelesne mase.

Kada nastupe izostanci disanja oni najčešće traju oko 10 sekundi, a mogu se pojaviti i do preko 500 puta za vrijeme jedne noći. Radi navedenog osoba ima narušen san, točnije, osoba ne može postići stanje dubokog sna i to se manifestira na umoru sljedeće jutro. Osobe koje pate od apneje također pate i od smanjene pozornosti te koncentracije tijekom dana. Danas se prepoznaju dvije glavne vrste navedenog poremećaja:

Opstruktivni oblik - Dolazi do opstrukcije u protoku zraka u gornjim dišnim putevima. Nastaje onda kada se mišići u ždrijelu koji su odgovorni za dišne putove pretjerano opuste za vrijeme spavanja. Centralni oblik - Nešto rjeđi oblik i pojavljuje se onda kada mozak jednostavno ne šalje potrebne signale mišićima koji su odgovorni za kontrolu disanja. Nastaje kada postoji oštećenje središnjih dišnih centara ili kada postoji oštećenje neuromuskularne spojnice na dišnim mišićima.

Apneja uzroci i simptomi

Uzroci se dijele prema vrsti apneje. Opstruktivni oblik se događa onda kada se mišići na stražnjem dijelu grla opuste. Navedeni mišići odgovorni su za podržavanje mekog nepca, resice, krajnika, bočne zidove grla te jezika. Kada dođe do opuštanja mišića dišni put se osjetno sužava ili se zatvara i tako osoba ne udiše adekvatnu količinu zraka za vrijeme sna. Navedeno može doprinijeti smanjenoj razini kisika u mozgu, što često rezultira naglim buđenjem iz sna kako bi uhvatili zraka.

Ovo buđenje je kratkotrajno i osobe se često ne sjećaju da su se probudile. Može uzrokovati 5 do 30 buđenja svake noći. Centralna apneja je mnogo rjeđa, no može se dogoditi. Ona se javlja onda kada mozak ne prenosi signale u mišiće koji su odgovorni za normalno disanje. Osoba se po moći može probuditi radi otežanog disanja. Tijekom noći nastupit će i hrkanje, a jutro nakon osoba se budi umorna. Najčešći uzroci za centralnu apneju su zatajenje srca, krvarenja u mozgu, tumori na mozgu. Apneja će nastati uglavnom nakon 30. godine života, češće kod muškaraca nego žena.

Faktori koji doprinose njenom razvoju su: Prekomjerna težina, uže ždrijelo i veliki krajnici, velika resica i mala brada, povijest bolesti u obitelji, konzumacija alkohola ili sedativa, pušenje, bolesti srca, moždani udar, tumori na mozgu. Znakovi kao i simptomi opstruktivne te centralne apneje se preklapaju, stoga su najčešći simptomi: Pretjerana pospanost za vrijeme dana, glasno hrkanje, prestanak disanja tijekom sna u epizodama, nagla buđenja uz otežano disanje, suha usta prilikom buđenja ili grlobolja, glavobolja nakon buđenja, nesanica, problemi s pažnjom, smanjen libido i noćno mokrenje.

Apneja dijagnoza i liječenje

Apneja će se dijagnosticirati up pomoć: Tipičnih anamnestičkih podataka - prekomjerna težina osobe, hrkanja u snu, dnevne pospanosti, stalnog umora. Izgleda bolesnika, skrining testa, prijenosnih sustava za noćno testiranje, noćne polisomnografije, radiomorfometrijskih mjerenja. Može li se apneja u snu liječiti? Ako je u pitanju blagi oblik apneje, prirodno liječenje će uključivati promjene u svakodnevnom životu. Blaži slučajevi traže: Gubitak prekomjerne težine, izbjegavanje konzumacije alkohola i droga, prestanak pušenja, redovito odlaženje na spavanje i spavanja na bokovima.

Isto tako određeni uređaji mogu pomoći u otvaranju dišnih putova, dok je nekada potrebna kirurška intervencija. Kod težih slučajeva koristiti će se aparat za upuhivanje zraka CPAP (stani pozitivni tlak dišnog puta), ili će se koristiti oralne proteze za vrijeme spavanja. Centralni oblik apneje liječit će se uklanjanjem uzroka. Operacije su posljednji tretman liječenja, i one se primjenjuju onda kada drugi tretmani nisu dali uspješne rezultate liječenja. Operacijom će se postići rekonstrukcija gornjih dišnih puteva, no ponekad se radi u otvaranje dušika.


Tagovi: