Što je beta glukan

Što je beta glukan

Što je uopće beta glukan?

Beta glukan je kompleksna ugljikohidratna molekula koje se prirodno nalazi u staničnim stijenkama gljiva, kvasaca, određenih bakterija i žitaricama poput zobi i ječma. Struktura sastoji se od velikog broja molekula D glukoze međusobno povezanih 1-3 beta glikozidnim vezama, stvarajući svojevrsni kostur. Na ovom kosturu se grane D glukoznih lanaca protežu putem 1 4 ili 1 6 beta glikozidnih veza. Beta glukan se razlikuje u svojoj strukturi i biološkom djelovanju ovisno o njihovim izvorima. Postoje dva glavna tipa beta glukana, a to su beta 1,3/1,6 D glukani, koji se često nalaze u kvascima i gljivama, te beta 1,3/1,4 D glukani, koji se izdvajaju iz žitarica, zobi i ječma. Složenost molekule beta glukana, uključujući duljinu polisaharidnog lanca, razinu razgranatosti i duljinu grana, utječe na njihovu biološku aktivnost. Beta1,3/1,6-D-glukani, posebno oni izolirani iz kvasaca i gljiva, imaju snažniji utjecaj na naš imunološki sustav u usporedbi s beta 1,3/1,4 D glukanima, koji potječu iz žitarica, zobi i ječma.

Za što se koristi beta glukan?

Beta-glukani su iznimno korisni u jačanju imunološkog sustava, posebno tijekom jeseni i zime kada su respiratorne infekcije česte. Ove infekcije gornjih dišnih puteva često su znak slabog imuniteta, što se događa kod ljudi koji su podložni stresu, imaju određene nedostatke u vitaminima i mineralima, ili su često izloženi vlažnim i hladnim uvjetima. Beta glukani mogu smanjiti učestalost prehlada i umanjiti težinu simptoma prehlade. Osim toga, primjena beta glukana je korisna u borbi protiv drugih infekcija, kao što je infekcija patogenom gljivicom Candida albicans. Beta glukan je siguran za korištenje i nema vremenskih ograničenja za njegovu primjenu. Njegovo djelovanje usmjereno je na poticanje imunološkog odgovora, a ne na napad na zaražene stanice. Aktivacija makrofaga i drugih imunoloških stanica događa se samo kad se susretnu s patogenima. Istraživanja su dosad potvrdila sigurnost beta-glukana za upotrebu. Kada uzimate beta glukan, uzimajte beta 1,3/1,6 glukanu, a ne o beta 1,3/1,4 glukanu. Također, bitno je odabrati visokokvalitetne i visokopročišćene izvore beta glukana, jer neki nečistoće prisutne u staničnoj stijenci kvasca mogu ometati apsorpciju beta glukana, što može smanjiti njegovu učinkovitost.

Beta glukan i vrste

Postoji nekoliko vrsta beta glukana, a njihova različita struktura i izvor čine ih različitima u pogledu biološkog djelovanja.

Beta-1,3/1,4-glukan je beta glukan koji se nalazi u žitaricama, poput zobi i ječma. Struktura im obuhvaća 1,3 i 1,4-beta-glikozidne veze između molekula glukoze.

Beta-1,3/1,6-glukan je vrsta beta-glukana često se izdvaja iz gljiva, kvasaca i nekih algi. Njihova struktura uključuje 1,3 i 1,6-beta-glikozidne veze. Poznati su po svojoj imunomodulatornoj aktivnosti i često se koriste kao dodaci prehrani radi jačanja imuniteta.

Beta-1,4-glukan je vrsta koji se nalaze u stanicama kvasca i nekih biljaka. Oni imaju strukturu koja uključuje samo 1,4-beta-glikozidne veze između glukoznih molekula. Beta-1,4-glukani se također koriste u prehrambenoj industriji i dodacima prehrani.

Beta-1,3-glukan je beta glukan koji se sastoji isključivo od 1,3-beta-glikozidnih veza između glukoznih molekula, te se nalaze u staničnim stijenkama bakterija i gljiva, te se koriste u nekim prehrambenim i farmaceutskim proizvodima.


Tagovi: