Što je biološka terapija

Što je biološka terapija

Biološka terapija primjena

Biološka terapija se opisuje kao primjena lijekova koji su po svome kemijskom sastavu proteini ili polipeptidi, nukleinske kiseline ili glikopeptidi. Međutim, većina današnjih lijekova koji su stavljeni na farmaceutsko tržište sadrže proteinske strukture poput monoklonska antitijela, enzima ili hormona. Biološki lijekovi će se proizvoditi uz pomoć metoda rekombinantne DNK tehnologije prema kulturi u živim ćelijama. Razvojem navedene tehnologije došlo je do mogućnosti proizvodnje veće količine kopija proteina koji su humanog porijekla i na koje su određeni pacijenti tolerantni.

Ovo je svakako kamen temeljac svih novih terapijskih mogućnosti u biološkoj terapiji, osobito za liječenje težih oboljenja. Biološkom terapijom tako će se liječiti oboljenja, odgodit će se nastanak mogućih bolesti ili će se mijenjati tok samog oboljenja. Danas se navedena terapija smatra najnaprednijom vrstom terapije. Gdje se ona primjenjuje? Biološka terapija će se primijeniti u liječenju malignih oboljenja, reumatskih bolesti, upalnih stanja, kožnih bolesti, bolesti koje nastaju u centralnom živčanom sustavu, kardiovaskularnih oboljenja, endokrinoloških oboljenja, imunoloških te infektnih bolesti.

Kada se prepisuje biološka terapija?

Kao što je navedeno, biološka terapija će se koristiti u liječenju raznih niza bolesti. Iako ona sama po sebi ima odlične ishode liječenja kod mnogih pacijenata, potrebno je navesti kako biološka terapija s sobom donosi i kompleksniji spoj nuspojava koje su uglavnom povezane s djelovanjem lijeka te biološkim posljedicama. Radi pojačanih rizika od nuspojave, ovom metodom liječenja se ne smiju liječiti žene koje planiraju trudnoću, ili žene koje su u ranoj/kasnoj trudnoći.

Dok se pacijent liječi navedenom terapijom, važno je da se redovito prati njegovo zdravstveno stanje. Ako pacijent za vrijeme biološke terapije razvije gripu, Covid ili upalu mjehura, tada se terapija mora odgoditi do ozdravljenja. Nuspojave su moguće, i kada one nastanu potrebno je odmah reagirati i obavijestiti medicinsko osoblje. Potrebno je naglasiti kako navedena terapija pojedinim pacijentima nee djelovati povoljno, no uz dobru liječničku komunikaciju ona se može promijeniti ili se može predložiti novi oblik terapije.

Nuspojave su u ovoj terapiji štetne i one predstavljaju neželjenu reakciju na sami lijek. Nažalost, ova terapija je i dalje veoma skup način liječenja i ona se može dobiti samo uz preporuku specijalista i uz dodatno razmatranje bolničkom povjerenstva. I dok za navedena stanja pacijent može koristiti i druge metode liječenja, biološkom terapijom se postižu značajni rezultati koji poboljšavaju daljnju kvalitetu života pacijenta.

Biološka terapija prednosti i nedostaci

Najveća prednost biološke terapije je uspješno liječenje ili kontroliranje bolesti, s poboljšanom kvalitetom života pacijenta. Najveći nedostatak biološke terapije su moguće nuspojave koje ukazuju na netoleranciju od strane liječenog pacijenta. Prije nego se pacijentu odredi ova terapija, pacijent će morati razgovarati sa specijalistom koji će tada uz pomoć bolničkog povjerenstva donijeti odluku o liječenju. U zaključku, tijekom proteklih godina proizveden je veliki broj raznih bioloških lijekova koji su polako promijenili pogled na liječenje pojedinih bolesti ili stanja poput tumora, autoimunih bolesti, kroničnih reumatskih bolesti, dijabetesa, multiple.

Nažalost, neke od navedenih bolesti imale su veoma ograničene mogućnosti liječenja, no biološka terapija je to promijenila. Danas je biološka terapija svakako najnapredniji oblik terapijskog liječenja, ali isto tako i sve češći predmet mnogobrojnih medicinskih istraživanja. Ova terapija i dalje predstavlja veliki izazov u svijetu medicine, no unatoč pojavi neželjenih nuspojava ona nije ograničena i prema potrebi odredit će se svakom pacijentu koji zahtjeva drugačiji pristup liječenju.


Tagovi: