Što je deep web
Što je deep web
Jeste li znali da osim internet stranica kojima svakodnevno pristupate, postoje i skrivene stranice na webu? Surface web podrazumijeva sve web stranice, društvene mreže, slike, video zapise, e-mail servise, pristup vijestima, zabavu, online kupovinu, odnosno sadržaje koji zadovoljavaju sve sigurnosne standarde za razne namjene. Pojam deep web je naziv za sadržaj na Internetu koji tradicionalne tražilice kao što su Google Chrome, Mozilla Firefox, Bing, Safari i druge ne mogu otkriti. Poznat kao neindeksirani sadržaj, on je 500 puta veći od površinskog weba. Sastoji se od skupa web stranica, osiguravajući privatnost i anonimnost korisnicima. Za razliku od dostupnih adresa na konvencionalnom Internetu, tražilice za indeksiranje nisu izgrađene u HTML formatu. Na deep webu adrese nisu indeksirane i nisu navedene u tražilicama. Pristup ovim sadržajima zahtijeva neku vrstu provjere autentičnosti, na primjer prijavu i lozinku, sigurnosni kod itd. Ako ste zainteresirani za deep web i želite saznati više o njegovom sadržaju, preporuča se da to činite s više opreza.
Što je deep web i što se na njemu nalazi
Na deep webu možete pronaći web stranice, pravni sadržaj, baze podataka, znanstvene arhive, forume za pretplatu i druge resurse koji su ograničeni na širu javnost. Na primjer, ako imate specifične pretrage za pristup katalogu knjiga koje niste pronašli na površinskom webu, to ćete uspjeti uz pomoć deep weba. Sve što trebate učiniti je prijaviti se na jedan od svojih računa, unijeti korisničko ime, lozinku ili neki drugi oblik provjere autentičnosti i informacije koje želite. Deep web je sigurno mjesto, a njegov sadržaj je relativno siguran. Iako ovdje možete bez brige provjeriti svoju e-poštu, financijski izvještaj ili izvod o kreditnoj kartici, pristup tim osobnim podacima može nositi određene rizike. Na dark webu je sasvim drugačije. Budući da je dark web pojam koji mnogi brkaju s deep webom, samo je dio njega namjerno skriven i nedostupan putem standardnih tražilica. Dok deep web uglavnom sadrži bezopasne podatke i zapise, dark web se povezuje s raznim kriminalnim aktivnostima.
Što je deep web, a što dark web
U nekim zemljama, gdje su mnoge web stranice blokirane, postoji veliki broj korisnika koji koriste deep web za razmjenu informacija. Za razliku od deep weba, sadržaj dark weba nije dostupan putem uobičajenih preglednika. Pristup dark webu zahtijeva specifičnu konfiguraciju i znanje. Ovo područje interneta poznato je po ilegalnim aktivnostima. Osobe koje pristupaju dark webu koriste alate koji im osim anonimnosti omogućuju skrivanje identiteta i ne ostavljaju traga o svojim online aktivnostima. Sam po sebi, dark web je mali dio weba u usporedbi s deep webom. Korisnici deep weba koriste moćne domene kojima je vrlo teško ući u trag i pune su enkripcije za zaštitu podataka. Kao što možete vidjeti, svako područje weba ima svoju definiranu svrhu, ali niti jedno od njih nema zajamčenu sigurnost. Iako je peepweb povezan s javnim sadržajem, postoje i određeni sigurnosni rizici poput lažnih web stranica i drugih vrsta prijevara. Zato je važno ne izgubiti iz vida rizike koji postoje i slijediti sigurnosne prakse u svakom od različitih područja weba.
Tagovi: