Što je ekologija

Što je ekologija

Što je ekologija?

Ekologija se može opisati kao nauka koja se bavi proučavanjem odnosa između živih bića s okolinom u kojoj žive. Riječ je o jednoj od najsloženijih te najkompletnijih grana nauke. Iako je sama definicija ekologije prilično jednostavna, predmet proučavanja je prilično složen. Ekologija ima za cilj proučiti kako današnji okoliš utječe na biološku raznolikost i koje modifikacije nastaju radi neprestanog rasta svijeta. Ciljevi ovakvih studija veoma su složeni jer su veoma dinamični.

Navedena nauka razvila se iz grane biologije, a osim same povezanosti s biologijom, ona je također povezana i s fizikom, matematikom i kemijom, kao i drugim prirodnim znanostima. Koja su područja ekologije? Neka od područja su: Evolucijska - bavi se proučavanjem evolucijske povijesti raznih vrsta. Ekosustav - bavi se proučavanjem toka tvari kao i energije kroz komponente u ekosustavu. Biocenologija - bavi se proučavanjem interakcija između određenih vrsta unutar njihove životne zajednice.

Bihevioralna grana ekologije - bavi se proučavanjem ponašanja i prilagodbama na okoliš koji se mijenja. Populacijska grana ekologije - bavi se proučavanjem dinamike određenih populacija te vrsta. Krajobrazna grana ekologije - bavi se proučavanjem procesa i veze između raznih ekosustava. Sistemska grana ekologije - bavi se proučavanjem rasta, razvoja i organizacije ekoloških sustava prema holističkom gledištu.

Ekologija i okoliš

Danas se često smatra kako su okoliš i ekologija isti pojam. Pokreti za zaštitu okoliša imaju drugačiju svrhu, iako se bave očuvanjem prirode. Isto tako, ekologija se bavi okolišem, no u drugačijem smislu. Kako to pojasniti? Postoje određene nauke koje su važne za proučavanje ekologije, poput edafologije. Edafologija se bavi proučavanjem tla i njegovih karakteristika kako bi se dobile potrebne informacije o rastu i razvoju raznih biljaka te životinja. Ovdje se može ubrojati i meteorologija koja se bavi proučavanjem klime i njenog utjecaja na zemlju.

Ekologiji kao nauka potrebna je statistika iz raznih prirodnih znanosti kako bi se stvorila veća slika o ponašanju populacija i zajednica. Sve navedeno ukazuje na to da prirodne znanosti/nauke moraju raditi zajedno kako bi se dobili odgovori na određena pitanja. Što je okoliš? Okoliš se opisuje kao ideologija kojoj je svrha poštivati prirodu i smanjiti utjecaj opasnih tvari na živući svijet. Riječ je o pokretu kojim se želi smanjiti ljudski utjecaj na cjelokupni ekosustav. Isto tako, bavi se zaštitom prirodnih resursa za buduće generacije.

Ekologija i njen značaj

Kao što je navedeno, ekologija je nauka koja se bavi proučavanjem odnosa između živih bića te fizičkog okruženja u kojem se naseljavaju. Ekologija kao nauka pokušava pronaći odgovore i rješenja za brojne probleme u okolišu. Smatra se kako su mnogi današnji problemi za okoliš zapravo antropogenog porijekla. Vozila, termoelektrane, i sagorijevanje fosilnog goriva u razne svrhe odgovorni su za preko 50% zagađenja u zraku. U vodama i tlu sve se više pronalaze teški metali te pesticidi.

Nuklearne elektrane odgovorne su za proizvodnju poveće količine nuklearnog otpada, čija manipulacija nije uvijek precizna. Navedeni problemi samo su od nekih koji zahtijevaju hitna rješenja. Priroda se uništava iz dana u dan, a s njome i sva živa bića. Kako ovome stati na kraj? Upravo je to odgovor koji se traži. Danas se sve više širi shvaćanje da čovjek nije gospodar svijeta, a to se često i vidi kada se dogode određene vremenske neprilike koje su isto tako posljedica globalnog zatopljenja.


Tagovi: