Što je enciklopedija
Enciklopedija - definicija
Enciklopedija je pisano djelo, referentna knjiga ili digitalni resurs koji sistematizira i pruža opsežno i sveobuhvatno znanje o različitim područjima ljudskog znanja. Enciklopedija je vrsta izvora informacija koja je namijenjena pružanju pouzdanih, točnih i opsežnih informacija o različitim predmetima, pojavama, osobama ili događajima. Enciklopedije obuhvaćaju širok spektar tema, kao što su znanost, povijest, umjetnost, kulturu, geografiju, filozofiju, tehnologiju i mnoge druge discipline. Dijele se na opće enciklopedije i specijalizirane enciklopedije koje obrađuju teme poput medicine, umjetnosti, poljoprivrede, književnosti, pomorstvo i slično. Enciklopedije su organizirane po abecednom redu ili tematski, a informacije su često popraćene ilustracijama, grafikonima ili kartama kako bi se lakše shvatile. Tradicionalno su tiskane enciklopedije bile najpoznatije, ali s razvojem digitalnih tehnologija, enciklopedije su postale digitalizirane i dostupne putem interneta. Cilj enciklopedije nije samo pružiti informacije, već i potaknuti čitatelje na daljnje istraživanje i stvaranje poveznica između različitih područja znanja. Enciklopedije igraju važnu ulogu u obrazovanju, istraživanju i promicanju širenja znanja među ljudima.
Enciklopedija - povijest
Prve pokušaje sustavnog prikupljanja i organizacije znanja se može pratiti u starovjekim civilizacijama poput antičkog Egipta, Babilona i Grčke. No, pravi proboj dogodio se u Grčkoj, gdje su filozofi poput Aristotela ostavili značajne doprinose sistematizaciji znanja. Rimski pisci poput Plinija Starijeg također su doprinijeli enciklopedijskom znanju, a u srednjem vijeku, rukopisi kao što je Etymologiae Isidorea od Seville predstavljaju rane pokušaje stvaranja enciklopedijskih djela. Tijekom renesanse, ponovno oživljavanje interesa za antiknim znanjem potaknulo je stvaranje enciklopedijskih djela. Jedan od najpoznatijih izdanja tog razdoblja je "Encyclopêdie" koju su sredinom 18. stoljeća uredili Denis Diderot i Jean le Rond d'Alembert u Francuskoj. Tijekom 19. stoljeća, s razvojem industrije i prosvjetiteljstva, pojavile su se brojne enciklopedije koje su pokrivale sve više područja znanja. Enciklopedijski radovi postali su važan instrument širenja obrazovanja i kulture. Tiskana enciklopedija postala je uobičajen dio kućne biblioteke. Međutim, s tehnološkim napretkom, posebice razvojem interneta, početkom 21. stoljeća došlo je do značajne promjene. Razvoj interneta i online platformi doveo je do stvaranja digitalnih enciklopedija, pri čemu je Wikipedia postala najpoznatiji primjer.
Enciklopedija - oblici
Tradicionalna tiskana enciklopedija je uobičajen oblik enciklopedije, a ona je organizirana abecednim redom ili tematski, te su informacije tiskane na papiru. S razvojem interneta, enciklopedije su prešle na digitalne platforme. Primjer najpoznatije digitalne enciklopedije je Wikipedia, koja omogućuje korisnicima da pristupaju, uređuju i dopunjuju informacije putem internetskog preglednika. Osim toga, postoje i druge digitalne enciklopedije koje nude specijalizirane informacije na različitim područjima. Stručne enciklopedije fokusiraju se na određena stručna područja ili industrije. Primjerice, medicinske enciklopedije pružaju informacije o medicinskim terminima, bolestima i liječenju, dok se tehničke enciklopedije usredotočuju na tehničke pojmove i inženjerske koncepte. Enciklopedijski rječnici kombiniraju karakteristike rječnika i enciklopedije. Oni pružaju kratke definicije i informacije o različitim pojmova, često organizirane abecednim redom. Enciklopedijske baze podataka se često koriste u poslovnom i akademskom okruženju jer one omogućuju pristup opsežnim informacijama putem računalnih sustava. Atlas enciklopedija kombinira informacije iz enciklopedije s informacije s kartografskim materijalom, s čime se pruža cjelovit pregled geografskih, povijesnih i kulturnih podataka.
Tagovi: