Što je endometrioza

Što je endometrioza

Što je endometrioza i kod koga se pojavljuje?

Endometrioza je bolest koja trenutno pogađa oko 176 milijuna žena u svijetu. Riječ je o kroničnoj bolesti koja je karakteristična prema pojavi tkiva na sluznici koja oblaže maternicu. Ova tkiva mogu se pojaviti na raznim mjestima na tijelu, no najčešće se pojavljuju kod žena, i to osobito van maternice. Endometrično tkivo najčešće nastaje na organima koji se nalaze unutar zdjelice i trbušne šupljine: Jajnici, jajovodi, ligamenti za stabiliziranje maternice, tanko te debelo crijevo, mokraćni mjehur, rodnica, rektum, ožiljci od kirurškog zahvata. Navedeno tkivo nekada je moguće pronaći i na mjestima van trbušne šupljine.

Ovo tkivo je veoma osjetljivo na spolne hormone, što znači da se ono može rastu, zadebljati se i naposljetku oljuštiti. Žene koje pate od endometrioze će prilikom menstruacije krvariti ne samo iz maternice, nego i iz svih manjih otočića endometrije koji su nastali van maternice. Nakupljena krv može nadražiti organe i izazvati iritaciju, bolove i grčeve. Endometrioza može pridonijeti nastanku vezivnih i ožiljkastih priraslica koje mogu pojačati bol prilikom krvarenja. Ovakve priraslice tijekom razvoja bolesti mogu napredovati, što će ometati rad organa i doprinijeti njihovoj disfunkciji.

Kako i zašto nastaje endometrioza?

Pravi uzročnik nastanka navedene bolesti je nepoznat. Do sada su poznate samo teorije o nastanku bolesti. Za sada se smatra da endometrioza nastaje radi retrogradne menstruacije. Za vrijeme trajanja menstruacije žena iz tijela izbacuje krv i komadiće tkiva sluznice maternice. Krv i tkivo iz rodnice izlazi van tijela, no manji dijelovi mogu se kroz jajovode prenijeti u trbušnu šupljinu. Na navedeni način se stanice endometrija nastanjuju na raznim organima u tijelu, raste i tvore žarišna polja endometrioze.

Stručnjaci vjeruju kako se neke stanice koje su prisutne van maternice mogu pretvoriti tkiva. Vjeruje se kako i drugi, nepoznati faktori mogu pridonijeti razvoju endometrioze. Ginekolozi naglašavaju kako endometrioza može nastati radi genetske predispozicije, kao i djelovanja imunološkog sustava na određeni okolni faktor. Danas se smatra da od navedene bolesti boluje 15% žena u reproduktivnoj dobi. Točna procjena navedene bolesti je teška, jer mnoge žene ne osjete simptome.

Ova bolest se nažalost otkriva sasvim slučajno na ginekološkim pregledima. Važan utjecaj na pojavu ove bolesti svakako ima genetika, što znači da je žena u većem riziku oboljenja ako je netko iz obitelji imao bolest. Dodatni čimbenici za razvoj navedene bolesti su: Rana menstruacija, skraćeni ciklusi menstruacije, duga i oblina menstruacija, abnormalnosti na maternici, korištenje oralne kontracepcije. Žene bi na navedene promjene trebale reagirati i zatražiti ginekološki pregled.

Da li se endometrioza može liječiti?

Navedena bolest se često otkriva do nekoliko godina kasnije nakon što je ona nastala. Napredovanje bolesti donijet će simptome poput: Kronične boli u zdjelici, bolne menstruacije, bolove prilikom spolnog odnosa, obilne i duge menstruacije, probavne probleme, napuhnutost, bolno mokrenje. Simptomi bolesti se javljaju ovisno o žarištu i veličini tkiva. Mnoge žene misle kako su navedeni simptomi normalni prilikom menstruacije, i upravo ova samodijagnoza pridonosi razvoju bolesti.

Endometrioza često uzrokuje neplodnost kod žena, stoga je potrebno reagirati na vrijeme. Kako se navedena bolest dijagnosticira? Dijagnoza nije laka. Ginekologa je važno uputiti u simptome kao i redovitost menstruacije. Ginekološkim pregledom mogu se utvrditi simptomi bolesti, no za detaljnu dijagnostiku potrebno je odraditi laparoskopiju gdje će se uzeti komadić tkiva za detaljnu analizu. Koje su opcije za liječenje? Endometrioza je neizlječiva bolest.

Terapijama se mogu ublažiti simptomi i poboljšati kvaliteta života. Terapija je svakako najučinkovitija kada se radi u ranim stadijima bolesti, stoga je potrebno raditi redovite ginekološke preglede. Ciljevi terapije su: Umanjiti bolove te ostale simptome, spriječiti širenje, očuvati plodnost žene, poboljšati kvalitetu života. Liječenje najčešće uključuje terapiju lijekovima, kirurško liječenje ili kombinaciju. Važno je naglasiti kako ne postoje pravila liječenja, te se ono određuje zasebno za svaku ženu.


Tagovi: