Što je esej
Što je esej
Kratak prozni književni sastavak bilo da je vezan uz književnost, publicistiku ili znanost naziva se esej. Naziv dolazi od francuske riječi essai što u prijevodu znači pokušaj ili ogled. Ovakav kratak sastavak izražava osobni stav koji pisac želi poručiti čitateljima o tematici o kojoj piše. Svaki pisac na svoj osobni svojstveni način zaključivanja ukazuje na neku problematiku, temu uključujući i znanost i filozofski pristup izražavanju. Upravo zbog toga se eseji smatraju subjektivna vrsta iskazivanja, a u povijesti se sa ovakvim načinom izražavanja započelo u renesansi.
Renesansa kao jedno od najkreativnih razdoblja uvelike je doprinjela u preokretu na područjima književnosti, filozofije, znanosti, te likovnih umjetnosti. Pa je tako u to doba nastao i prvi rad Esej kojeg je napisao Michel de Montaigne u kojem obrađuje različite teme koristeći se esejističkim pristupom.
Zapravo eseji su nastali iz prvih radova ovakvog obilježja u doba antike koji su se nazivali krparije, centon. Centon je autorska vrsta koja je sastavljena od određenh stihova koji su preuzeti iz drugih književnh djela iz prošlosti.
Esej vrste
Esej kao otvorena rasprava u književnosti ili znanosti, kojom se određene spoznaje nastoje analizirati i interpretirati ima različite vrste. Samom interpreacijom se otvaraju pojmovi, predodžbe i pojave o kojima se može raspravljati.
Pa tako razlikujemo interpretacijske eseje u kojima se nudi tekst čitateljima koji će tekst interpretirati. U ovakvoj vrsti eseja se interpretira neka pjesma ili dio književnog djela te se poziva na izvor i autora tog djela kojeg se opisuje u eseju. Ukoliko ne bi bio naveden izvor i autor radilo bi se o plagijatu.
Raspravljački esej ukazuje na aktualne teme ili teme koje su vezane uz prošlost, te se iznosi tekst koji se daje na analiziranje čitateljima, ali može se formulirati kao pitanje na koje se očekuje odgovor na bazi istinitih tvrdnji. Pitanja koja se postavljaju mogu biti iz područja politike, medija, sporta, kulture, društva, umjetnosti, a odgovori mogu biti različiti te se razmjenjuju mišljenja o napisanom eseju.
Treća vrsta eseja je usporedna rasčlamba tekstova, dva ili više tekstova koji su međusobno povezani i izražavaju stav pisca te je potrebno usporedbom uočiti razlike, ali i sličnosti između tekstova.
Kako napisati esej
Kada se piše esej prvenstveno treba proučiti izvor svog teksta temeljem kojeg će nastati esej. Ukoliko je potrebno izvor se može pročitati i dva ili više puta, kako bi izvukli natuknice s nekim jasnim ciljem u kojem smjeru pisati svoju kratku priču. Prije pisanja eseja napravite plan, definirajte uvod, sadržaj i zaključak, te ne zaboravite da ni za jednu temu ne postoji univerzalni odgovor na pitanje, nego je važno vlastito mišljenje i vlastiti stav o temi o kojoj se piše u eseju.
Nacrt eseja treba biti kratak, te provjerite pravopisne i gramatičke greške, a rečenice trebaju biti jasne, razumljive i precizne. Koncept eseja se vrti oko teze koju esejom želimo iskazati jer teza eseja je sadržaj oko kojeg će se dalje raspravljati. Ukoliko u svom eseju odaberete zanimljivu i aktualnu temu, ovisno koja vam je ciljana grupa čitatelja, imat ćete veliki, ali i zanimljiv odaziv na vašu tematiku. Na nacrt eseja slijedi razrada eseja u kojoj ćete svoja vlastita razmišljanja potkrijepiti nekim citatima i argumentima, no ne zaboravite spomenuti izvor i autora citata.
Tagovi: