Što je jdoo
Što je jdoo
Ako ste odlučili otvoriti pravni subjekt i pokrenuti vlastiti posao kako bi na tržištu plasirali svoj proizvod ili uslugu trebat ćete osnovati pravni subjekt za svoje poslovanje. U Hrvatskoj su tri oblika pravnog subjekta koji se preporučuje poduzetnicima početnicima, to su obrt, jednostavno društvo s ograničenom odgovornosti i društvo s ograničenom odgovornosti.
Jdoo je jednostavno društvo s ograničenom odgovornosti koje je slično društvu s ograničenom odgovornosti, no prva razlika se uočava već kod osnivanja, ulaganje kapitala društva, a to je da je za jdoo osnivački kapital u iznosu od 10 HRK sada iznosi 1 EUR nakon uvođenja EUR-a kao glavne valute u našoj zemlji.
Osnivanjem tvrtke u ovom obliku smanjujete si troškove otvaranja tvrtke jer vam neće trebati 2.500 EUR-a kao za otvaranje d. o. o., uz ostale troškove osnivanja. U svojoj tvrtki možete biti direktor vi kao vlasnik ili zaposliti drugu osobu da bude direktor i obavlja funkciju direktora i vodi brigu o poslovanju vaše tvrtke.
Razlika između jdoo i doo
Nije vrijednost kapitala koji se uplaćuje u novcu ili stvarima jedina razlika između pravne osobe jdoo i doo. Osnivanje tvrtke kao jdoo je puno jednostavnije i može se otvoriti s manje troškova koji za otvaranje jednostavnijeg oblika tvrtke iznosi oko 150 EUR-a, dok za doo ukupan trošak iznosi oko 560 EUR-a bez temeljnog kapitala. Ovi troškovi uključuju javnog bilježnika, sudske pristojbe za upis u sudski registar, te objava u Narodnim novinama o osnivanju društva.
Za jednostavno doo mogu postojati najviše tri osnivača, dok za doo može biti i više osnivača, također u jednostavnom doo može postojati samo jedan direktor, dok u doo može ih biti i više. Kod jednostavnog doo ostvarna dobit se mora stavljati 25% u kapitalne rezerve, što nije slučaj kod doo. Razlog tome je da kada temeljni kapital dosegne vrijednost 2.500 EUR-a bit će potrebno jednostavan doo preregistrirati u doo. U tom slučaju bit će obavezna revizija jednostavnog doo, osim ako se razlika upalti u novcu. Razlike postoje i kod poreznog tretmana PDV, no to je za računovodstvne aspekte.
Razlika između jdoo i obrta
Razlika između jdoo i obrta je u odgovornosti osnivača. Uvijek kod obrta osoba vlasnik obrta odgovara svojom cjelokupnom imovinom za poslovanje obrta i dugove obrta. To nije slučaj ni kod jdoo ni kod doo gdje postoji ograničena odgovornost vlasnika tvrtke doo i jednostavnog doo.
Osnivanje obrta ima najniže troškove otvaranja djelatnosti i oni iznose oko 50 tak EUR-a, te nije potrebno uplaćivati temeljni kapital kao kod doo i jednostavnog doo. Bitna razlika između obrta i društava s ograničenom odgovornosti je u načinu vođenja poslovnih knjiga. Kod obrta nije potrebno voditi dvojno knjigovodstvo kao kod ovih oblika doo, već je dovoljno jednostavno knjigovodstvo. Ujedno je kod obrta moguće paušalno oporezivanje, no možete se odlučiti i za mjesečno oporezivanje.
Razlika je i u tome što za obrt trebate biti stručno osposobljeni za djelatnost koju ćete obavljati ili zaposliti osobu koja je stručno osposobljena ako vlasnik nema potrebne kvalifikacije. Obrt je od svih oblika poslovanja naviše opterećen poreznim i ostalim davanjima, pa uz odgovaranje cjelokupnom imovinom nije popularna varijanta za početak bavljenja nekom djelatnosti dok se ne razvije poslovanje, a time i uspjeh poslovanja.
Tagovi: