Što je količnik
Što je količnik?
Količnik ili kvocijent dolazi od latinske riječi "quotiens" i u duhu jezika prevodi se kao "koliko puta". Riječ označava rezultate koji su dobiveni sa artimetičkom podjelom. Budući da je riječ o cjelobrojnoj podjeli, kvocijent će biti vrijednost koja je dobivena od dividende, oduzeta od ostataka i dijelit će se s djeliteljem. Količnik ili kvocijent (ponekad i omjer) također je izraz koji će se koristiti za označavanje dijela između dvaju prirodnih brojeva.
Osim u matematici, kvocijent se upotrebljava za označavanje inteligencije (inteligentni kvocijent). Ovo je vrijednost koja će dobiti kroz razne testove mentalne sposobnosti osobe, i koja će se zatim usporediti s istom dobnom skupinom. Konkretnije, IQ će se dobiti sa dijeljenjem mentalne dobi osobe prema kronološkoj dobi, i zatim se ta vrijednost množni sa 100. Osobe koje imaju IQ od 90 do 109 pripadaju u normalnu skupinu, dok se osobe s rezultatom od 104 smatraju genitivom. Važno je naglasiti i koncept emocionalnog kvocijenta ili EQ koji će se odnositi na emocije pojedinca, te njihove sposobnosti da se nose s emocijama drugih ljudi.
Gdje se nalazi količnik?
Navedeni pojam ipak najviše vežemo uz matematiku. Kako se pronalazi količnik? Kvocijent će se izračunati kada podjelimo spomenutu dividendu s djeliteljem. U primjeru to izgleda ovako: "Kvocijent = dividenda: djelitelj". Navedeno je najčešća metoda koja će se koristiti za probleme na dijeljenju. Što zapravo predstavlja količnik u matematici? Broji koji se dijeli nazivamo dividenda, broj sa kojim dijelimo naziva se djelitelj. Rezultat ove podjele je kvocijent.
Da li postoji jednostavniji način kako dobiti rezultat? Postoji kalkulator količnika. Navedeni kalkulator (koji se može pronaći online) izračunava te prikazuje točan kvocijent kada će se broj podijeliti s drugim brojem. Kvocijent je broj koji će se dobiti dijeljenjem jednog broja s drugim. U primjeru, ako ćemo broj 6 podijeliti s 3, tada ćemo dobiti broj 2, što je ovdje kvocijent. On je odgovor iz samog procesa podjele. Važno je naglasiti da kvocijent može biti cijeli, kao i decimalni broj. Kada dobijete decimalni broj možete ga dalje dijeliti.
Kako se računa količnik?
Kvocijent ili količnik dobivamo kada podijelimo brojeve. U gore navedenom primjeru vidjeli smo ako broj 6 podijelimo s brojem 3 da ćemo dobiti rezultat 2 - što se smatra kvocijentom. Ovo je odgovor iz osnovnog procesa podjele. Navedeno je kako kvocijent također može biti i decimalni broj. Kako izgleda formula samog dijeljenja? Formulu dijeljenja koristit ćemo za dijeljenje brojeva na iste dijelove. Simboli koji će se koristiti su najčešće: ili /. Uzmimo za primjer da dijelimo 52 s 8.
Koristimo li kalkulator dobit ćemo rezultat 6,5. Ovdje se također možemo izraziti 52/8 u obliku mješovitog razlomka: 6 4/8. Kada se pogleda mješoviti razlomak uočit ćete kako je brojnik jednak ostatku - 4. Nazivnik je izborni djelitelj - 8, a cijeli odgovor je broj 6. Kako se pronalazi količnik? Kvocijent računamo kada se dividenda podjeli s djeliteljem. Kvocijent se pojavljuje i u matematici ostataka gdje je formula: "Dividenda = djelitelj x kvocijent + ostatak". Ovdje je važno naglasiti kako ostatak nije dio kvocijenta.
Tagovi: