Što je lupus

Što je lupus

Što je lupus i zašto nastaje?

Lupus se opisuje kao kronična autoimuna bolest koja se pojavljuje na koži, zglobovima, bubrezima i jetri. Kada se pojavi, ona uzrokuje upalu. Kada je imunološki sustav pod utjecajem lupusa on će postati hiperaktivan i napadat će zdravo te normalno tkivo. Ova bolest nije zarazna, a većinu oboljelih čine žene. Danas je identificirano nekoliko raznih oblika lupusa, no najčešće se misli na sistemski lupus eritematodes - SLE. Zašto nastaje? Navedeno oboljenje nastaje kada imunološki sustav krene napadati zdravo tkivo koje se nalazi u tijelu.

Smatra se kako je oboljenje uzrokovano kombinacijom gena te utjecajem okoline. Može se razviti kod ljudi koji imaju nasljednu predispoziciju. Međutim, u većini slučajeva okidači su nepoznati. Stručnjaci smatraju kako ovo oboljenje može nastati radi: Sunčeve svjetlosti - UV zrake izazivaju nepoželjne promjene na koži i pojačavaju bolest, razne virusne infekcije, emocionalni ili fizički stres, pojedini lijekovi za napadaje, krvni tlak ili antibiotici. Ukoliko je stanje izazvano s lijekovima, ono će se povući s prestankom terapije.

Lupus znakovi i simptomi

Uobičajena funkcija našeg imunološkog sustava je da proizvodi antitijela kako bi se organizam zaštitio od raznih virusa i bakterija. Kada je sustav pod utjecajem lupusa, on ne može razlikovati antigene od normalnog i zdravog tkiva i usmjerava sva antitijela na zdravo tkivo - što uzrokuje oticanje i bol. Ne postoje dva jednaka slučaja ovog stanja. Simptomi se mogu pojaviti naglo i iznenadno, ili se mogu pojaviti sasvim polako i biti blagi. Isto tako, simptomi mogu biti težeg oblika, mogu biti povremeni ili trajni.

Većina oboljelih najčešće će imati epizode gdje se simptomi pogoršavaju, zatim smanjuju i povlače. Najčešći simptomi su: Groznica te umor, vidljivi osipi na koži, anemija, bol i ukočenost zglobova, oticanje zglobova, osjetljivost na sunce, osip na nosu i obrazima, petehije, promjena boje prstiju na hladnoći ili toplini, pomanjkanje daha, bolovi u prsima, poremećaji funkcije bubrega, suhe oči i usta, glavobolja, zbunjenost, kratkoročno pamćenje.

Potrebno je naglasiti kako se lupus može pojaviti iznenadno. Žene bi posebno trebale obratiti pozornost na sljedeće simptome: Oticanje zglobova, problemi s bubrezima, bolovi u prsima, gubitak kose, ranice u ustima. Sistemski lupus eritematodes može utjecati na bilo koji organ i organski sustav. Jedan pacijent može imati probleme samo s zglobovima i kožom, dok drugi može imati oblik koji zahvaća pluća, bubrege ili čak srce i krv.

Lupus dijagnoza i liječenje

Sama dijagnoza utvrdit će se preko fizikalnog pregleda i uz pomoć raznih laboratorijskih pretraga. Za sistemski lupus ne postoji lijek. Cilj samog liječenja je ublažavanje simptoma stanja. Potrebno je naglasiti kako se liječenje može razlikovati, ovisno o težini simptoma i mjestu nastanka. Blaži oblici bolesti ne traže specifično liječenje. Tretmani liječenja mogu se sastojati od: Protuupalnih lijekova, acetilsalicilne kiseline u manjim dozama, krema na bazi steroida, kortikosteroida za ublažavanje reakcije imuno sustava, antimalarijskih lijekova za probleme s kožom te zglobovima.

Potrebno je popričati s liječnikom i o prehrani i načinu života. Ponekad je dovoljno samo promijeniti prehranu i smanjiti razinu stresa. Osim navedenog, može vam se preporučiti i preventivna njega poput imunizacije. Lupus se može držati pod kontrolom ili smanjiti uz: Redovitu tjelovježbu, prestanak pušenja, uravnoteženu prehranu, dovoljno odmora. Pošto je tijek navedenog stanja nepredvidiv, prognoza može biti promjenjiva. Zašto je važno liječiti navedeno stanje? Ukoliko se SLE ne liječi na vrijeme, on može oštetiti i uzrokovati komplikacije u cijelome tijelu poput: Krvnih ugrušaka, upala krvnih žila, srčani i moždani udar, promjene u ponašanju, upala plućnih tkiva, zatajenje bubrega.


Tagovi: