Što je prestrojavanje
Što znači prestrojavanje?
Prestrojavanje se odnosi na promjenu položaja ili trake na cesti koju vozači koriste kako bi prilagodili brzinu, smjer ili položaj svog vozila u odnosu na ostale sudionike u prometu. Prestrojavanje je uobičajena aktivnost u vožnji, a vozači mogu se prestrojavati iz različitih razloga. Neki od uobičajenih razloga za prebacivanje u drugu traku su:
Vozači mogu promijeniti traku kako bi pretekli sporija vozila koja se nalaze ispred njih.
Kada se približavaju raskrižju ili izlazu s autoceste, vozači mogu promijeniti traku kako bi slijedili pravi smjer.
Ako je na cesti prepreka ili opasnost, vozači mogu promijeniti traku kako bi je izbjegli.
Ponekad se vozači prebacuju u drugu traku kako bi se uskladili s brzinom ostalih vozila na cesti.
Veoma je bitno kada namjeravate se prebaciti u drugu traku je koristiti žmigavac kako biste signalizirali vozačima iza sebe svoju namjeru. Na ovaj način možete sa svojim pravilnim ponašanjem osigurati sigurnost u prometu te smanjiti rizik od moguće prometne nesreće.
Kako se izvodi prestrojavanje?
Prestrojavanje se izvodi kada god je to sigurno i kada vozač ima dovoljno mjesta i vremena za to. U većini prometnih pravila širom svijeta vrijedi nekoliko ključnih smjernica o tome kada i kako vozači mogu ovaj potez izvesti, a to su:
Prije nego što vozač promijeni traku, mora koristiti žmigavac kako bi signalizirao svoju namjeru drugim vozačima. Ovo je bitno kako bi se ostali vozači mogli pripremiti i reagirati na promjenu trake.
Vozači bi trebali provjeriti mrtve kutove, tj. područja koja ne mogu vidjeti u retrovizorima, prije nego što promijene traku. To se obično postiže okretanjem glave i provjerom mrtvih kuteva.
Prije prebacivanja u drugu traku, vozač bi trebao prilagoditi brzinu kako bi se uskladio s brzinom vozila koja se nalaze u toj traci. Uvijek treba paziti na sigurnosnu udaljenost između vozila.
Kada se izvodi prestrojavanje, vozač bi trebao obratiti posebnu pažnju na ostala vozila, motocikliste, bicikliste i pješake u blizini kako bi se izbjegli mogući sudari.
Vozač koji mijenja traku ne bi smio ometati druge vozače na cesti. Potrebno je dati dovoljno prostora i ne remetiti normalan protok prometa.
Prestrojavanje na punoj i isprekidanoj liniji
Puna i isprekidana linija na cesti su dvije različite vrste horizontalne prometne signalizacije koje imaju različita značenja i pružaju vozačima određene smjernice za ponašanje u prometu.
Puna linija je neprekinuta crta na sredini ceste koja označava zabranu prelaska između dviju traka. To znači da vozači ne smiju prelaziti tu liniju kako bi promijenili traku, preticali ili skretali s ceste. Ova linija obično se koristi na dionicama cesta s ograničenom vidljivošću, opasnim zavojima ili na mjestima gdje je pretjecanje opasno. Vozači se trebaju držati svoje trake kad god je prisutna puna linija na sredini ceste.
Isprekidana linija sastoji se od kratkih crta koje nisu neprekinute i prekida se na određenim intervalima. Ova linija označava da je prestrojavanje između traka dopušten, uz odgovarajuću opreznost. Vozači mogu prelaziti isprekidanu liniju kako bi napravili prestrojavanje trake, pretekli vozilo ili skrenuli s ceste ako je to sigurno i dopušteno prometnim pravilima. Isprekidana linija često se koristi na mjestima gdje je sigurno pretjecati, na pristupnim trakama za ulazak na autoceste i na drugim mjestima gdje je dopušten prelazak između traka.
Tagovi: