Što je radiofarmak

Što je radiofarmak

Radiofarmak definicija i primjena

Radiofarmak se opisuje kao spoj koji medicinskih pripravaka u nuklearnoj medicini koji će se koristiti za dijagnostiku i terapiju određenih bolesti. Radiofarmaci su najčešće sastavljeni od dvije komponente - biološki aktivnih tvari i radioaktivnih izotopa. Upravo navedena kombinacija omogućuje praćenje kao i snimanje veoma specifičnih procesa koji se događaju u tijelu određenog pacijenta. Danas se najčešće koristi za scintigrafiju kostiju, jer upravo je to najčešće primjenjivana dijagnostička metoda u današnjoj nuklearnoj medicini.

U primjeru, radiofarmaci će ovdje vršiti veoma osjetljivu pretragu koja će otkriti promjene koje se događaju na kostima. Istovremeno, pruža detaljne informacije o svim kostima i zglobovima koji se nalaze u tijelu, što je svakako važno za liječenje. Radiofarmak se danas koristi kod djece kao i kod odraslih. Kada se pojavljuje potreba za ovom dijagnostikom? Onda kada liječnik i ostali medicinski stručnjaci utvrde da postoji neobjašnjiva bol u tijelu (osobito kostima) i kada postoji potreba za otkrivanjem metastaza karcinoma prostate, dojke ili štitne žlijezde.

Radiofarmak djelovanje

Potrebno je navesti kako radiofarmaci svakako emitiraju posebnije vrste zračenja poput gama zraka ili pozitrone. Navedena zračenja se mogu detektirati uz pomoć posebnijih medicinskih uređaja - gama kamere i PET skeneri. Kada se radiofarmak unese u tijelo određenog pacijenta, on će se vezati za specifične molekule te tkiva koja su povezana s bolesti koja je prisutna u tijelu. Na takav način radiofarmaci omogućuju preciznije praćenje te dijagnosticiranje bolesti. Koju primjenu ima radiofarmak u medicini?

Radiofarmaci se danas koriste u raznim područjima nuklearne medicine. Najčešće se koriste za dijagnozu raznih vrsta rakova poput raka dojke, raka pluća, raka prostate i raka kostiju. Isto tako se koriste i za istraživanje funkcionalnih promjena koje nastaju u mozgu ili u srčanom mišiću. Osim dijagnostike, radiofarmaci se također koriste i kao terapija za razne bolesti poput raka štitnjače. Je li njihovo djelovanje uspješno? Radi mogućnosti otkrivanja određenih bolesti, ova dijagnoza omogućuje bolji uvid u daljnje liječenje i daljnje terapije.

Radiofarmak sigurnost i regulacija

Svi medicinski tretmani moraju biti sigurni i regulirani, što je i slučaj kod radiofarmaka. Navedene tvari se proizvode u posebnijim laboratorijima gdje će se strogo kontrolirati njihova kvaliteta. Isto tako, potrebno je koristiti i posebne postupke za rukovanje, skladištenje te odlaganje. Rizik od izloženosti zračenju mora biti minimalan. Radiofarmak se danas opisuje kao ključan alat u nuklearnoj medicini. Radiofarmaci imaju sposobnost praćenja kao i dijagnosticiranja određenih te specifičnih procesa u tijeku i tako omogućuju precizno otkrivanje kao i tretiranje određenih bolesti.

Radiofarmak kao lijek i dalje traži istraživanje te razvoj, što će u konačnici doprinijeti značajan doprinos u medicini, omogućit će bolje razumijevanje i liječenje određenih teških bolesti. Nuklearna medicina se i dalje razvija. Je li ova metoda dijagnosticiranja sigurna? Uzevši u obzir da radiofarmaci emitiraju gama zrake, u određenim pretragama poput scintigrafije pacijent mora dobiti određenu dozu zračenja. Potrebno je navesti kako je riječ o veoma malenim dozama koje ne mogu napraviti štetu ljudskom organizmu. Nakon pretrage poželjno je piti što više tekućine kako bi se radiofarmaci što prije uklonili iz tijela.


Tagovi: