Što je surogat majka

Što je surogat majka

Što je uopće surogat majka?

Surogat majčinstvo je proces u kojem jedna žena, surogat majka, pristaje nositi i roditi dijete za drugu osobu ili par. Ovaj postupak uključuje medicinski asistirane tehnologije poput in vitro oplodnje. U in vitro oplodnji, jajne stanice se uzimaju od biološke majke ili donora jajnih stanica, oplodnjuje se spermom donora ili partnera, a rezultirajući embrij usađuje se u maternicu surogat majke kako bi se dijete razvijalo. Motivi za korištenje surogat majke mogu biti raznoliki. Parovi koji se suočavaju s neplodnošću ili drugim reproduktivnim izazovima, homoseksualni parovi ili pojedinci koji nemaju mogućnost prirodnog roditeljstva često se okreću surogat majkama kako bi ostvarili svoje snove o roditeljstvu. Postoje dvije vrste surogat majčinstva, a to su altruističko i komercijalno. Altruističko je gdje surogat majka pristaje na ovu ulogu iz ljubavi prema drugima ili želje za nesebičnom pomoći, te ne prima financijsku naknadu iznad pokrivanja troškova povezanih s trudnoćom. S druge strane, komercijalno uključuje financijsku nadoknadu surogat majci.

Surogat majka - metode

Surogat majčinstvo uključuje korištenje metoda asistirane reprodukcije, s najčešće korištenom metodom in vitro oplodnje. In vitro oplodnja je najčešća metoda u surogat majčinstvu. U ovom postupku, jajne stanice uzimaju se od biološke majke ili donora, oplodnjavaju spermom donora ili partnera, a rezultirajući embrij usađuju se u maternicu surogat majke. U nekim slučajevima, mogu se koristiti donirane jajne stanice ili sperma, ovisno o potrebama parova koji koriste surogat majku. U gestacijskom surogat majčinstvu, surogat majka nije biološka majka djeteta koje nosi. Embrij se stvara korištenjem jajnih stanica biološke majke ili donora, a spermom donora ili partnera. Nakon toga, embrij se usađuje u maternicu surogat majke. Ova metoda često uključuje in vitro postupak. U tradicionalnom surogat majčinstvu, surogat majka daje svoje vlastite jajne stanice, a oplodnja se postiže spermom donora ili partnera. Kao rezultat, surogat je biološka majka djeteta koje nosi. Ako biološka majka ili otac ne može pružiti vlastite jajne stanice ili spermije, koristi se donacija. Jajne stanice ili sperma donora koriste se za stvaranje embrija, koji se potom prenosi u maternicu surogat majke.

Surogat majka - procedura

Procedura za surogat majčinstvo uključuje nekoliko ključnih koraka, od početne pripreme do završetka trudnoće. Par ili pojedinac koji želi koristiti surogat majku obično prolazi kroz istraživanje kako bi razumjeli proces, pravne aspekte i troškove. Ako se koristi agencija za surogat majčinstvo, postupak uključuje odabir surogat majke putem agencije, koja provodi temeljitu selekciju. Surogat majka prolazi kroz medicinske testove kako bi se osiguralo da je fizički sposobna za trudnoću. Ako se koristi vlastita jajna stanica surogat majke, ona će prolaziti kroz postupak stimulacije jajnika kako bi proizvela više jajnih stanica. Potpisivanje pravnih dokumenata koja reguliraju prava i odgovornosti svih uključenih strana, uključujući surogat majku, biološke roditelje i, ako je potrebno, donora jajnih stanica ili sperme. Ako surogat koristi vlastite jajne stanice, one se obično uzimaju putem postupka stimulacije jajnika. Jajne stanice se oplođuju spermom, stvarajući embrij koji se potom prenosi u maternicu surogat majke. Surogat majka prati trudnoću redovitim posjetima liječniku kako bi se pratilo zdravlje i razvoj djeteta. Nakon rođenja djeteta, pravni postupci uključuju razduživanje od surogat majke i formalno prepoznavanje bioloških roditelja.


Tagovi: