Što je vazelin

Što je vazelin

Što je vazelin?

Vazelin je viskozna, prozirna ili bijela supstanca koja se koristi u razne svrhe, od medicinske do kozmetičke i industrijske. Glavni sastojak vazelina je mineralno ulje ili parafin, što ga čini veoma stabilnim i otpornim na različite uvjete. Često koristi kao mekani zaštitni sloj na koži kako bi se spriječilo isušivanje. Pomaže u zadržavanju vlage i sprječava iritaciju. Također se koristi za tretiranje manjih rana, opekotina i ogrebotina jer pomaže u bržem zarastanju i sprečava infekciju. Također se koristi i kao losion, balzam za usne i za njegu ruku i noktiju. Osim kozmetičke i medicinske upotrebe, vazelin ima i primjenu u industriji. Koristi se kao podmazivač za razne strojeve i mehanizme zbog svoje viskoznosti i stabilnosti u različitim temperaturama. Isto tako se koristi za pripremu različitih farmaceutskih proizvoda kao nosnih masti, rektalnih supozitorija i sl. Njegova svojstva omogućavaju lagano nanošenje i blago omekšavanje tkiva. Veoma je svestrana supstanca koja ima brojne primjene u medicini, kozmetici, industriji i drugim područjima. Njegova sposobnost zadržavanja vlage, zaštite kože i stabilnosti čini ga korisnim sastojkom u mnogim proizvodima i aplikacijama.

Kako je nastao vazelin?

Koncept upotrebe vazelina može se pratiti unatrag tisućama godina. Stari Egipćani su koristili prirodne masti i ulja kao zaštitu za kožu od isušivanja i iritacija. Moderna upotreba vazelina počinje u 19. stoljeću sa stvaranjem procesa destilacije nafte. Godine 1859., Robert Chesebrough, američki farmaceut, otkrio je da radnici u naftnim poljima koriste jedan proizvod, sličan vazelinu, za tretiranje opeklina i rana. Godine 1872., Chesebrough je patentirao proces za proizvodnju vazelina, koja se sastojala od rafiniranog naftnog ulja. Ovo je označilo komercijalni početak vazelina kao proizvoda. Tijekom američkog Građanskog rata, vazelin je postao sveprisutan kao osnovni tretman za rane i opekline. Njegova sposobnost zadržavanja vlage i stvaranja barijere na koži pomogla je ubrzati proces zarastanja. U sljedećim desetljećima, vazelin je postao popularan ne samo u medicini, već i u kozmetičkoj industriji. Počeo se koristiti u proizvodima za njegu kože, balzamima za usne i drugim kozmetičkim preparatima. U 20. stoljeću, razvoj petrokemijske industrije omogućio je veću proizvodnju vazelina i njegovih derivata. To je dovelo do dostupnosti različitih vrsta vazelina za različite svrhe, uključujući medicinske, kozmetičke i industrijske aplikacije. Tijekom proteklih desetljeća je ostao i dalje prisutan na tržištu kao važan sastojak u mnogim proizvodima za njegu kože i kozmetici. Također se koristi u farmaceutskoj industriji za pripravu različitih pomada i masti.

Za što se sve koristi vazelin?

Vazelin ima mnoge raznovrsne primjene u medicini, kozmetici, industriji i svakodnevnom životu. Često se koristi za hidrataciju suhe kože, osobito na dijelovima tijela koji su skloni isušivanju kao što su laktovi, pete i ruke. Može se nanijeti na kožu kako bi se stvorila barijera koja pomaže zadržavanju topline i sprečava isušivanje kože izložene hladnoći i vjetru. Zahvaljujući svojoj sposobnosti stvaranja zaštitnog sloja na koži, koristi se za tretman manjih rana, ogrebotina, opekotina i iritacija kože. Često se koristi kao sastojak u balzamima za usne zbog svoje sposobnosti hidratacije i zaštite osjetljive kože usana. Može se koristiti za omekšavanje i tretiranje grubih i ispucalih dijelova kože, poput ruku i stopala. Koristi za vlaženje nosne sluznice kada je suha, čime se pomaže u olakšavanju disanja. Sportisti i osobe koje su skloni žuljevima koriste ovaj proizvod kako bi smanjili trenje i zaštitili kožu od iritacija. Kod dječje njege, vazelin se ponekad koristi kao zaštita od osipa u pelenskom području. Često se koristi kao osnova za pripremu raznih farmaceutskih proizvoda, kao što su pomade i kreme koje sadrže ljekovite sastojke. U industriji se koristi kao podmazivač za razne mehanizme i strojeve zbog svoje viskoznosti i stabilnosti.


Tagovi: