Što jesti kod proljeva
Zašto nastaje proljev?
Proljev možemo definirati kao poremećaj probave koje je karakterističan prema učestaloj stolici koja je tekuće konzistencije. Čestim odlaskom na wc radi proljeva možemo izgubiti tekućinu i elektrolite iz tijela. Kod liječenja važno je pronaći uzrok, a sama prehrana može pomoći u olakšavanju simptoma. Proljev nastaje onda kada se sadržaj prebrzo kreče kroz gastrointestinalni sustav, pri čemu se javlja smanjena sposobnost apsorpcije tekućine i ostalih nutrijenata. Što uzrokuje ovaj poremećaj u probavi?
Više je mogućih uzroka: Bakterijska infekcija, paraziti, osjećaj straha ili stresa, konzumacija hrane koja ne odgovara probavi, alergije na granu, konzumacija lijekova, bolest probavnog sustava, konzumacija alkohola. Da li se simptomi proljeva mogu prepoznati? Simptomi mogu biti lakšeg ili težeg oblika. Lakši simptomi: Nadutost i pojava grčeva, mučnina u želucu i osjećaj povraćanja, nagla potreba za odlaskom na wc, razne turbulencije u crijevima, suhoća usta i glavobolja. Teški simptomi: Neprobavljena hrana u stolici, krv u stolici, gubitak na težini, groznica i visoka temperatura.
Što jesti i piti kada imate proljev?
Ako imate blagi oblik proljeva, tada je najbolje pričekati da on prođe sam od sebe. Potrebno je uzimati dovoljno tekućine, osobito vode. Najbolje bi bilo da pijete puno čajeva, mineralne vode, vode s limunom, čak i gazirano s malim udjelom šećera. Uz tekućinu, potrebno je nadoknaditi i soli te minerale koje ste izgubili čestim odlaskom na wc. Mnogi izbjegavaju hranu kada imaju proljev, što je krivo, nikako nije poželjno da postite. Nemojte konzumirati hranu koja je jako masna ili slatka. Ako osjetite kako vam je želudac i dalje uznemiren, tada je poželjno konzumirati tost, dvopek, rižu i banane.
Kako bi nadoknadili sol možete grickati slane štapiće ili perece. Svakako izbjegavajte alkoholna pića dok ne ozdravite. Da li za vrijeme proljeva možete konzumirati mliječne proizvode? Da, samo ne one koji su punomasni. Poželjno je da konzumirate acidofilni jogurt koji će pospješiti crijevnu mikrofloru. Osim navedenog, bilo bi dobro da konzumirate proizvode koji su bogati probioticima: Jogurt, kefir, kiseli kupus, kiseli krastavci, mlaćenica. Imajte na umu da se proljev ne prekida s postom ili restriktivnom prehranom, već unosom kvalitetnih i zdravih namirnica.
Kako zaustaviti proljev?
Većina infektivnih proljeva prolazi unutar par dana. Pregled liječnika potreban je samo u težim slučajevima, a to je onda kada primijetite teže simptome: Povišena temperatura, krv u stolici, jaka bol u trbuhu, vidljivi znaci dehidracije. Sve navedeno može biti znak određene akutne bolesti ili upale slijepog crijeva. Kako zaustaviti proljev? Ako vam gore navedeni savjeti ne pomognu, tada možete primijeniti tradicionalni lijek protiv proljeva - kavu s limunom.
Navedeni recept koristio se prije pojave modernih lijekova, a neki još i dan danas tvrde kako je ovo najbolji lijek protiv proljeva. Kako napraviti kavu s limunom? Potrebno je pomiješati 3 žličice mljevene kave i dvije žlice limunovog soka. Sastojke je potrebno miješati dok se ne dobije gušća kaša koju je zatim potrebno pojesti. Važno je naglasiti kako je okus veoma gorak. Nikako nemojte dodatno sladiti ovu kašu kako ne bi smanjili efikasnost. Nikako nemojte koristiti instant kave, jer će se one razgraditi u tijelu i pridonijeti osjećaju budnosti i uznemirenosti. Ako vam proljev ne prođe unutar par dana, tada je najbolje da potražite pomoć i savjet liječnika ili ljekarnika koji će vam propisati adekvatno liječenje.
Tagovi: