Što kad firma ode u stečaj
Što je stečaj
Stečaj predstavlja narušavanje poslovne aktivnosti tvrtke bez obzira na pravnu vrstu ili obrta kod koje pravna osoba tvrtka nije u mogućnosti izvršavati svoje obaveze prema vjerovnicima. Tvrtka je postala nesolventna što znači da su ukupne obaveze koje tvrtka ima premašile vrijednost imovine i u dogledno vrijeme ne postoji vjerojatnost da će se situacija promijeniti.
Stečaj može pokrenuti tvrtka sama odnosno njezina uprava, vjerovnici, ali i FINA po službenoj dužnosti. U velikom broju slučajeva porezna uprava kojoj tvrtka duguje određeni iznos novaca, tvrtke obično prvo prestanu plaćati državi, pokreće stečajni postupak u FINA instituciji kako bi se tokom tog postupka iz preostale imovine pokušala naplatiti svoja potraživanja.
Međutim, postupak stečaja može pokrenuti i bilo koji drugi vjerovnik uz plaćanje određene naknade pokretanja stečajnog postupka. FINA će napraviti listu vjerovnika koji će se javiti da imaju potraživanja od tvrtke za koju je pokrenut stečajni postupak kako bi se naplatili od prodaje imovine tvrtke. Stečajna masa predstavlja imovinu tvrtke koja će u ovom postupku biti prodana za novac od kojeg će se vjerovnici naplatiti.
Što se događa kad firma ode u stečaj
Kada firma ode u stečaj pravno gledajući državne institucije smatraju da dosadašnja uprava nije dobro odradila svoj posao i lošim upravljanjem je dovela poslovanje u nezavidnu situaciju. U stečajnom postupku se od strane stečajnog suca imenuje stečajni upravitelj koji dobiva sve ovlasti uprave, a prethodnoj se upravi iste ovlasti oduzimaju bez obzira na vlasništvo tvrtke.
Stečajni upravitelj će utvrditi stanje u kojem se tvrtka nalazi, stvarno stanje imovine kojom tvrtka raspolaže te blokirati imovinu kako vlasnici ili bivša uprava ne bi imovinu otuđili naročito ako su vlasnici tvrtke. Imovina predstavlja novac na račun kojeg u velikoj većini slučajeva nema, osnovna sredstva koja mogu biti strojevi, zgrade, zemljišta, alati, oprema, automobili i druge vrste koje se postoje u stvarnosti i vode se u poslovnim knjigama tvrtke koji se mogu unovčiti.
Stečajni upravitelj dok traje stečaj utvrđuje i stvarno stanje obaveza koje tvrtka ima prema svojim vjerovnicima kao što su država, porezna uprava, mirovinsko, zdravstveno ukoliko tvrtka ima zaposlenih, obveze prema dobavljačima i svim drugim vjerovnicima koji mogu biti i kupci jer tvrtka prestankom poslovanja nije izvršila ni ugovorne obveze prema svojim kupcima.
Stečaj firme i što nakon stečajnog postupka
Stečaj firme ne mora nužno značiti i zatvaranje firme, odnosno likvidaciju, ovisno o situaciji u kojoj se tvrtka nalazi stečajni upravitelj može utvrditi da postoji mogućnost oporavka tvrtke, te da poduzimanjem određenih poslovnih odluka i provođenjem u djelo tvrtka u stečaju može nastaviti s poslovanjem.
Uobičajeno tvrtka u stečaju dolazi u nesolventnu situaciju kada njeni klijenti ne plaćaju na vrijeme ili uopće ne plaćaju svoje obaveze iako je tvrtka u stečaju izvršila sve ugovorne obveze prema klijentu. Ukoliko postoji mogućnost da se tvrtka u stečaju naplati svoja potraživanja od svojih klijenata pokretanjem sredstava osiguranja naplate ili sudskih ovršnih postupaka prisilne naplate, te se uspije naplatiti i time zatvoriti svoje obaveze, postoje šanse da se poslovanje tvrtke u stečaju nastavi u budućnosti.
Stečaj ne mora nužno značiti kraj poslovanja i zatvaranje firme, već može predstavljati proces oporavka u koje se nakon nekog vremena poslovanje može nastaviti kada se riješe nenaplaćena potraživanja i podmire dugovanja, te tvrtka ponovo započne sa svojim redovitim poslovanjem.
Tagovi: