Što se smije nositi preko granice
Granica sa zemljama izvan EU što smijemo nositi
Prelazak granica u zemlje koje nisu u EU kao što su Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora s kojima Hrvatska graniči postoje određena ograničenja što smijemo nositi preko granice. Ograničenja su povezana i s načinom putovanja, pa ako putujemo avio prijevozom ta su ograničenja još stroža. Zemlje koje nisu u EU a vrijede pravila kao da su u EU su Švicarska, Lihtenštajn, Island, Norveška, San Marino i Andora, pa se tu primjenjuju pravila ista kao i za zemlje EU.
Prilikom prelaska granica s zemljama koje su izvan EU trebamo paziti na gotovinu koju imamo uz sebe, maksimalan iznos gotovine je 10.000 eura koju možemo prenijeti bez da prijavljujemo carini. Ograničenja postoje i za alkohol i duhanske proizvode te se dopuštaju količine za osobnu upotrebu. Pa tako na primjer za alkohol se dopušta 4 l vina, 16 l piva, 1 l žestokog pića, te 2 l jačeg vina, međutim možete kombinirati slabije kategorije alkohola sa samo jednom vrstom ječeg alkohola. Duhan i duhanski proizvodi ovise od zemlje do zemlje koja su ograničena carinskim pravilima zemlje izvan EU u koju ulazite.
Hrana također ima određena ograničenja, pa na primjer iz zemalja izvan EU ne smijete u EU unositi meso, mlijeko i mliječne proizvode, no dozvoljene su određene količine povrća, voća, jaja, meda, ribe, zapakirani proizvodi za prehranu dojenčadi, hrana za kućne ljubimce u originalnom pakiranju. Količine po vrstama hrane provjerite prije putovanja kako ne biste imali troškova carine za prevelike kolčine koje smijete unositi u EU. Kućni ljubimci moraju biti čipirani, cijepljeni protiv bjesnoće i parazita nametnika, te imati putovnicu za kućne ljubimce.
Granica sa zemljama unutar EU što smijemo nositi
S obzirom da je Hrvatska članica EU, te je postala i članicom Šengen zone pri prelasku granica iz jedne EU zemlje u drugu EU zemlju nema ograničenja ukoliko prenosite proizvode koji su proizvedeni unutar EU zemalja. To se odnosi i na meso i mlijeko te mliječne proizvode, naravno da ne možete prenositi neograničene količine jer ćete onda putovati kamionom ili šleperom, no hrana koju ćete spakirati u svoj automobil ako je proizvedena u EU i u svom je originalnom pakiranju smije se prenositi između zemalje EU, to uključuje i prolazak kroz zemlje EU.
Šengen granice su zapravo granice koja uključuje zemlje članice EU, međutim nisu sve zemlje članice EU uljučene u Šengen, pa stoga ovisi o destinaciji vašeg putovanja dobro proučite što smijete prenositi i u kojim količinama. Unutar granica Šengena ukoliko prenosite namirnice za osobnu upotrebu nećete imati nikakvih problema. Kućni ljubimci trebaju imatu putovnicu za kućne ljubimce, no neće vas nitko ciljano zaustaviti, već se mogu dogoditi rutinske kontrole.
Šengen granica i granice unutar EU
Kako biste znali što i u kojim količinama smijete prenositi iz zemlje u zemlju unutar EU, trebate znati i koje su zemlje EU članice Šengen zone. Hrvatska je postala članicom Šengen zone što znači da kretanjem prema drugim zemljama EU članicama Šengen zone ne postoje carinska ograničenja kod prijenosa stvari za osobnu upotrebu. Međutim ukoliko putujete u zemlju koja nije članica Šengen zone, a ta zemlja je članica EU kao što su Bugarska, Rumunjska, te Cipar svakako se informirajte o ograničenjima stvari i novca koji smijete nositi sa sobom ako su vam destinacije te zemlje.
Iako nisu članice EU Švicarska, Lihtenštajn, Andora, San Marino, Island i Norveška pripadaju pod Šengenske odredbe, pa sve što smijete nositi u druge zemlje unutar Šengena, smijete nositi i u ove zemlje iako nisu članice EU.
Prije stvaranja EU granica koja je postojala stvarala je velike prometne i administrativne zastoje u kretanju putnika i prometa robe, no uvođenjem Šengena promet je uvelike olakšan jer danas granica unutar Šengen zone ne postoji.
Tagovi: